Anasayfa / Haber Arşivi / YASAK VE BASKILARA RAĞMEN NEWROZ’U COŞKUYLA KUTLAYALIM!

YASAK VE BASKILARA RAĞMEN NEWROZ’U COŞKUYLA KUTLAYALIM!

Newroz a gelê me piroz be!

Halkımızın Newroz Bayramı kutlu olsun!

Tüm Ortadoğu halklarının yeni günleri kutlu olsun!

21 Mart 2016 Newroz’u; işçilerin, yoksulların günümüz modern Dehakları olan sömürücü sınıflara karşı mücadelelerinde yeni bir hamle olsun!

Newroz vesilesiyle ülkemizin dört parçasında halkının ulusal özgürlük ve bağımsızlığı için mücadele eden herkesi selamlıyoruz!

Newroz’a ilişkin hükümetin ilan ettiği yasak ve baskılara hayır deyip hükümetin yasakçı politikalarını kınarken halkımızı Newroz’u daha güçlü sahiplenmeye çağırıyoruz.

Her Newroz gibi Newroz 2016’yı da sevinç ve acılarla birlikte karşılıyoruz.

Ülkemizin Güney parçasında bağımsızlık hamlelerini, Rojava Kürdistan’ının federasyon hamlesi izledi. Her iki parçanın attığı adımları destekliyor ve kutluyoruz! Rojhılat Kürdistan’ında yeniden güçlenen özgürlük mücadelesini de selamlıyoruz. Bunlar 21 Mart 2016’nın sevinçle karşılayacağımız yönleridir.

Ülkemizin Kuzey parçasında ise aylardan beri ulusal özgürlük mücadelesinin kaleleri olan kentlerimizde Türk rejiminin sürdürdüğü kuşatma-yıkım-göç felaketi, 21 Mart 2016’da yüzleştiğimiz en büyük acımızdır. Bu Newroz’u halkımıza yönelik yapılan kanlı, kirli ve karanlık bir savaş koşullarında karşılıyoruz. Ulusal özgürlük mücadelesinin en güçlü olduğu kentlerimiz sokağa çıkma yasaklarıyla yakılıp yıkılarak halkımız, katliamlardan geçiriliyor ve göçe zorlanıyor. Silvan, Sur, Cizir, Nusaybin, Gever ….. gibi kentlerimizde halkımıza yaşatılan vahşeti unutmamalıyız!

Rejimin ırkçı ve katliamlarla yüklü siyasetine karşı halkımızı, 21 Mart’ın zulme karşı olan direniş ruhuyla Newroz’a sahip çıkmaya çağırıyoruz! Tüm baskı, yasak ve zulme rağmen halkımızı ülkede ve yurtdışında meydanlarda, kapalı salon toplantılarda… her yerde bu yıl geçmiş yıllara oranla daha kararlı olarak Newroz’u kutlamaya çağırıyoruz!

Dün Kobanê ile dayanışma için Kürdistan kentlerinde ve Türkiye metropollerinde ayağa kalkan halkımızı, halklarımızı bugün Sur, Cizre, Bağlar, Gever, Nusaybin… için Newroz’da meydanlara akmaya çağırıyoruz!

Dün Cizre, Sur’da yaşanan bodrum katliamları benzeri katliamlar şimdi de Nusaybin, Yüksekova, Şırnak ve Bağlar’da yaşanmaması için Newroz’da sesini yükseltmeye çağırıyoruz!

Halkımızı, işçi emekçilerimizi, Newroz’da meydanlara çıkarak, sokakların terörize edilmiş zemininde sesi kısılan sivil siyasetin önünün açılmasına katkı koymaya çağırıyoruz!

Kürdistan partilerini halkın ulusal çıkarlarını parti çıkarlarının başına koyarak çoktandır kendini dayatan ulusal ittifak yönünde adım atmaya çağırıyoruz!

Hükümeti baskı ve katliamlar yerine yeni Anayasa sürecinde, Kürtlerin varlığı ve temel taleplerini kabul edip anayasa da yer vermeye çağırıyoruz!

Ulusal özgürlük mücadelesinin kaleleri olan kentlerimizin boşaltılmasına hayır!

Mart özgürlük şehitlerimizi (12 Mart Qamışlo katliamı, 16 Mart Halepçe soykırımı, 21 Mart Newroz anmalarında yaşamını yitirenleri ve 31 Mart 1947 Qazi Mıhemmed ve arkadaşlarını) saygıyla anıyor, mücadeleleri mücadelemizdir diyoruz! 19-03-2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir