Anasayfa / Haber Arşivi / ÜÇ AYDININ TUTUKLANMASI UTANÇ VERİCİDİR!

ÜÇ AYDININ TUTUKLANMASI UTANÇ VERİCİDİR!

Kararı kınıyoruz üç aydın derhal serbest bırakılmalıdır.

Gazeteci olmak, muhalif gazeteci olmak suç değil.

Gazeteciler, aydınlar, öğrenciler yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar, açıkladıkları görüşleri nedeniyle yargılanamaz.

Ahmet NESİN, Şebnem Korur FİNCANCI ve Erol ÖNDEROĞLU, Özgür Gündem Gazetesi’nin 3 Mayıs’tan beri başlattığı “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıklarından dolayı dün tutuklandılar. Karar veren mahkemenin gerekçesi tanıdık bir gerekçe; “Terör örgütünün propagandasını” yapmak!

Kürt siyasetçiler yıllardır “Terör örgütünün propagandasını” yapmaktan tutuklandılar, tutuklanıyorlar. Son yıllarda ise muhalif öğrenci mi tutuklayacaklar gerekçe aynı! Muhalif akademisyen ve aydınlar AKP iktidarını mı eleştirdiler, gerekçe aynıdır; “terör örgütü propagandası yapıyorsunuz”. Hükümetin ya da Saray’ın hoşuna gitmeyen bir basın açıklaması mı yapıldı, savcılar derhal harekete geçer gerekçe aynıdır; “terör örgütü propagandası yaptınız.”

AKP ve Erdoğan, muhalefeti özellikle Kürt muhalefeti ve onunla dayanışma içerisinde olan muhalefeti sindirmek için özel bir savaş konsepti geliştiriyor. Kentlerimizin yakılıp yıkılmasına, kırsalda aralıksız operasyonların sürdürülmesine “hayır” diyen hatta dayanışma gösteren herkesi susturmak, korkutmak ve dayanışmayı engellemek için baskılarla yetinmeyip soruşturmaya ve artık tutukluyorlar.

Son yıllarda tamamıyla AKP’nin günlük siyasal gereklerine uygun davranan Türk yargısının kararları tepeden tırnağa siyasidir. Ve yargı siyasal iktidarların borazanları olmaktan kurtarılmadıkça tarafsız yargı kimliğini kazanamaz. 21.06.2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir