Anasayfa / Haber Arşivi / TÜRK DEVLETİNİN KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANINA KARŞI DURALIM!

TÜRK DEVLETİNİN KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANINA KARŞI DURALIM!

*Savaştan kaçan göçmen kitlenin Türkiye ve Kürdistan’da ağırlanmasına karşı değiliz!

*Fakat demografik yapının değiştirilmesi amacıyla Göçmen nüfusun bilinçli bir plan dâhilinde Kürdistan’a yerleştirilmesine hayır diyoruz!

*Bu çerçevede Maraş Sivricehöyük (Aşağı Terolar) köyüne konteynır kent yapımına karşı duralım!

Maraş’ta etnik ve inanç katliamını yaşamış Kürt ve Alevi halkımız yeni bir katliamdan haklı olarak korkuyor! Bölgelerine göçmen adı altında 27 bin kişilik konteynır kentte cihatçı En Nusra ve IŞİD militanlarının yerleştirilerek kendilerinin göçe zorlanacağı kaygısı içindeler. Bu haklı kaygıyı, duyarlı tüm kurum ve kamuoyu ciddiye alarak tutum almalıdır.

Devlet özelde de Silvan’a tankların girişinden bu yana Ordu merkezli devlet; ulusal yönde en duyarlı merkezileri esas alarak Kürdistan’a yeni bir nizam getirme peşinde. Asker merkezli Türk devletinin, Kürdistan siyaseti; sınır boyunca Kürdistan parçaları arasında teknolojik donanımlı beton duvarlar örme ve önemlisi “hendek kaldırıyorum” bahanesi adı altında bu alandaki kentlerimizin yakılıp yıkılarak boşaltılmasının yanı sıra, milyonlarca Suriye ve Irak Arap göçmeni Maraş, Antep, Urfa, Mardin, Şırnak, Van’a …. yerleştirerek Kürdistan’ın demografik yapısını Kürtler aleyhine değiştirme hesapları yapıldığının üzerinde ciddi durmalıyız.

Bu çerçevede Türk devletinin, Kürdistan’ın özellikle Güney ve Rojava sınırı boyunca nüfus hareketiyle oynayacağının ve Suriye göçmeni nüfusu buralara yerleştireceğinin planlarının ötesinde kimi pratik adımlarının da atıldığı görülüyor.

Bu planlara ortak bir tutumla karşı duralım!

Savaş nedeniyle evlerinden topraklarından göçmen zorunda kalan kitleyle ekmeğimizi aşımızı paylaşalım ama Kürdistan’da nüfus yapısıyla oynanmasına hayır diyelim!

31.03.2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir