Anasayfa / Haber Arşivi / Soykırımın 100. Yılında Anılarının Önünde Saygıyla Eğiliyoruz!

Soykırımın 100. Yılında Anılarının Önünde Saygıyla Eğiliyoruz!

Bugün 24 Nisan 2015. Anadolu ve Kürdistan’ın kadim halklarından biri olan Ermeniler, bundan yüz yıl önce sistematik bir devlet projesiyle katledildiler.

Anadolu’nun ve Kürdistan’ın dört bir tarafında yaşayan Ermeni halkı önce toplu tehcire tabi tutuldu, topraklarını terk etmek zorunda bırakıldılar, ardından da yüz binler halinde imha edilerek ortadan kaldırıldı. İttihat ve Terakki yönetimindeki devlet aygıtı tarafından en ince ayrıntılarına kadar sistematik olarak planlanmış bu soykırımı lanetliyoruz. İnkârcı bir zihniyetle Emeni halkına uygulanmış olan bu “soykırım”la yüzleşmeyip gereklerini yerine getirmeyen Türk devletini kınıyoruz.

Aynı zihniyetle 1915 tarihinde Süryanilerin kutsal ana yurdu olarak saydığı Turabdin bölgesinde pek çok Süryani’nin kılıçtan geçirilmesi nedeniyle “Seyfo” (Kılıç) olarak anılan süreçte katledilen, göçe zorlanan, köyleri boşaltılan, topraklarına el konulan, malları yağmalanan Süryani halkının acılarını paylaşıyoruz.   

Türk ulus-devlet projesi doğrultusunda; Anadolu ve Kürdistan’da yaşayan Kürt, Ermeni, Süryani, Rum, Yahudi, Ezidi ve daha pek çok halkın etnik, dini ve kültürel farklılıklarını yok etmek amacıyla tarihin belli dönemlerinde katliamlar-soykırımlar gerçekleştiren Türk rejiminin bu zihniyeti karşısında tüm insanlığı ahlaki ve vicdani sorumluluğa çağırıyoruz.  

24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünde Kürdistan ve Anadolu’da tüm halkların ve inançların özgürce yaşadığı, her halkın kendi kaderini tayin hakkını özgürce kullandığı savaşsız, sömürüsüz düzen için, özgürlük ve sosyalizm için mücadeleyi yükseltmenin gerekliliğini bir kez daha önemle vurguluyoruz. 24-04-2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BİTMEYEN YASIMIZ: 16 MART HALEPÇE KATLİAMI!

Suçumuz; insan olmak, Suçumuz; Kürt olmak, Kürdistanlı olmak, Suçumuz; ülkemizin parçalanmasına, statüsüz bırakılmamıza kayıtsız kalmamamız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir