Anasayfa / Haber Arşivi / Serhildana mafdar a bi Ferînaz Xosrowanî dest pê kir û daxuyaniya bêsiûd a Ayla Akat! (Kürtçe-Türkçe)

Serhildana mafdar a bi Ferînaz Xosrowanî dest pê kir û daxuyaniya bêsiûd a Ayla Akat! (Kürtçe-Türkçe)

Di serî de Mehabad/ Rojhilatê Kurdistanê, em serhildana gelê xwe ya ji ber sedema Ferînaz Xosrowanî ya li hemberî rejima nijadperest a Îranê silav dikin.

Em wek jinên ÖSP-yî; bêyî ku em Ferînaz Xosrowaniya şanaz ji bîr bikin ku ji bo ji tecawuza ajanên Îranê rizgar bibe, xwe ji balkona otêlê avêtibû; em dibêjin li her ciyê em lê hene, bi bertekên xurt naletê li siyaseta rejima Îranê bînin. Em dîsa didomînin û dibêjin, em hem naletê li cînayetê bînin, hem jî têkoşîna li hemberî siyaseta nîjadperest a rejima îranêbilind  bikin. Lewra êrîşa li ser keça kurd Ferînaz Xosrowanî, erîşeke li ser hemû jinan e. Em ê ji bîr nekin.

Rojhilatê Kurdistanê ku di têkoşîna azadiya neteweyî ya Kurdistanê de her tim ciyekî girîng girtiye, bi sedema çalakiya Ferînaz Xosrawanî, ji nû ve radibe ser piyan, em wan silav dikin. Helwesta kirêt a elemanên îstîxbarata Îranê û sekna li hemberî wan a şanaz a Ferînaz Xosrowanî, bû sedem ku hêrsa civiyabû ser hev a gelê Rojhilatê Kurdistanê veguhere ser serhildanekê.Ev serhildan wê mezin bibe, em ê wê mezin bikin, têkoşîna azadiyê wê bilind bibe!

Jinên batmanî ji ber ku Ferînaz Xosrawanî gava ji destê elemanên îstîxbaratê direve jiyana xwe ji dest dide, çalakiyeke protestoyê li dar xistin. Mebûsên HDP-ê Ayla Akat Ata û Sabahat Tuncel jî beşdar bûn. Di çalakiya protestoyê de, Ayla Akat Ata dibêje “Rejima Îranê û hemû dinyayê dît  çawa ku Bêrîtan teslîmî PDK-ê nebû, Ferînaz jî teslîmî elemanên îstîxbaratê nebû.” Ev daxuyanî ji gelek aliyan ve bêsiûd e, xelet e û nayê qebûl kirin.

Yek; Nayê qebûl kirin ku Peşmergeyên Başûrê Kurdistanê û elemanên îstîxbarata rejima Îranê, di heman kategoriyê de bên nirxandin.

Du; Di şerê birakujiya bêsiûd de ku di 1992an de li başûr di navbera gerîlayên PKK û hêzên pêşmergeyan de qewimî bû û ji aliyê tu kesî ve wê neyê xwestin ku dubare bibe, tiştê hat serê Bêrîtanê an tiştê kir û muqayeseya helwesta Ferînazê ne rast e. Herdu jî bi mêrxasî tevgeriyane, lê yek jê li hemberî dijmin, ya din jî di şerê nav du birayan de pêk hatiye ku divê carek din neqewime.

Sisê; Ne girîng e ku Bêrîtan wê çaxê bi pêşmergeyên YNK-ê re an bi yên PDK-ê re şer dikir. Ya grîng ew e ku divê ew birakujî neqewimiya û neqewime. Lê gava Ayla Akat Ata dibêje “teslîmî PDK-ê nebû” jî agahiyeke xelet dide. Ne ji aliyê PDK-ê ve ji aliyê pêşmergeyên YNK-ê ve tê dorpêçkirin û teslîm nabe. Ji xwe di Serxwebûn-ê de jî ku niha jî organa weşana PKK-ê ye, di jimara 398an de, di nivîsa ku di sibata 2015an de bi navê “çalakiya Bêrîtanê, çalakiya evîn û şanaziyê ye” de jî ev tê pejirandin.

Ev daxuyaniya Ayla Akat Ata, tam jî gava Barzanî ji bo serxwebûnê li piştgiriya navneteweyî digere, tam jî gava pêşmerge li Kobaniyê bi gerîlayan re, gerîla li Şengalê bi pêşmergeyan re li dijî dijmin şer dikin û peyamên xurt ên yekîtiyê, di nav pratîka şer de didin, tam jî gava di serî de KCK, siyaseta kurd banga Kongreya neteweyî ji nû ve dike, gava hemû hêlên kurdan dubare dikin û dibêjin birakujî wek lekeyeke reş e û divê careke din neqewime, gava ji ber sedema Ferînazê gelê me yê Rojhilatê dest bi serhildaneke mafdar kiriye, pêşmergeyan û ajanên Îranê di yek kategoriyê de nirxandiye û bi taybetî bi agahiyeke xelet PDK-ê xistiye hedefê, ev bêsiûdiyek e, ev xelet e. Em bang dikin ku were xeletiya xwe sererast bike.

09-05-2015

Jinên ÖSP-yî

******

Ferînaz Xosrowanî’nin Tetiklediği Haklı İsyan ve Ayla Akat’ın talihsiz Açıklaması!

Başta Mahabad/Doğu Kürdistan olmak üzere halkımızın Ferinaz Xosrowanî cinayeti üzerinden İran ırkçı rejimine karşı isyanını selamlıyoruz.

ÖSP’li kadınlar olarak; Ferinaz Xosrowanî’nin İran ajanlarının tecavüz girişiminden kurtulmak için otel balkonundan onurlu atlayışını unutmadan olduğumuz her yer de daha güçlü tepkilerle İran rejiminin siyasetini lanetleyelim diyoruz. Cinayeti lanetlemeyi de,  İran rejiminin ırkçı siyasetine karşı mücadeleyi de sürekli kılalım diye ekliyoruz! Çünkü Kürt kızı Ferînaz Xosrowanî’ye yapılan saldırı tüm kadınlara yapılan bir saldırıdır. Unutmayacağız!

Kürdistan ulusal özgürlük mücadelesi tarihinde daima önemli yeri bulunan Doğu Kürdistan’ın Ferînaz Xosrowanî’nin eylemi üzerinden yeniden özgürlüğü için ayağa kalkışını selamlıyoruz. İran istihbarat elemanlarının alçakça tavrı ve Ferinaz Xosrowanî’nin onurlu karşı duruşu Doğu Kürdistan halkımızın birikmiş öfkesinin isyana dönüşmesini tetikledi. Bu isyan büyüyecek, büyüteceğiz, özgürlük mücadelesi yükselecektir!

Batman’lı kadınların Ferînaz Xosrowanî’nin, istihbarat elamanlarından kurtulmaya çalışırken yaşamını yitirmesini protesto eylemine, HDP vekilleri Ayla Akat Ata ve Sabahat Tuncel’de katıldı. Protesto eyleminde, Ayla Akat Ata’nın; “İran rejimi ve dünya gördü ki nasıl ki Beritan KDP’ye teslim olmadı, Ferînaz’da İtlaat elemanlarına teslim olmadı” açıklaması birçok açıdan talihsizdir, yanlıştır ve kabul edilemez.

Birincisi, Güney Kürdistan Peşmergesi ile sömürgeci İran rejiminin istihbarat elemanlarını aynı kategoride değerlendirmek kabul edilemez!

İkincisi; 1992’de Güney’de PKK gerillaları ile Peşmerge güçleri arasında yaşanan talihsiz ve hiç kimsenin tekrarlanmasını istemeyeceği “şerê birakujî” de Beritan’ın yaşadığı ya da yaptığı ile Ferînaz’ın tavrını kıyaslamak doğru değil. Her ikisi de kahramanca davranmıştır ama biri düşmana karşı diğeri yaşanmaması gereken kardeş çatışmasında olmuştur!

Üçüncüsü; Beritan’ın o zaman çatıştığı Peşmergeler YNK’nin mi yoksa KDP’nin mi olduğu önemli değil, önemli olanın kardeş çatışmasının yaşanmaması gerektiğidir. Ama Ayla Akat Ata, “KDP’ye teslim olmadı” derken de yanlış bilgi veriyor KDP değil YNK Peşmergeleri’nce kuşatılıyor ve teslim olmuyor. PKK’nin devam eden yayın organı Serxwebun sayı 398, Şubat 2015’te çıkan ve “Beritan’ın eylemi Sevdanın Onurun eylemidir” başlıklı yazıda da zaten bu teyit edilir.

Ayla Akat Ata’nın bu açıklaması; tam da Barzani bağımsızlık için uluslararası destek ararken; tam da Peşmerge Kobanê’de Gerilla ile Gerilla da Şengal’de Peşmerge ile düşmana karşı birlikte savaşarak birliğin güçlü mesajlarını pratik kavgada vermişken; tam da başta KCK olmak üzere Kürt siyaseti Ulusal Kongre çağrılarını yenilerken; Kürt tarafları “şerê birakuj”nin  tekrarlanmaması gereken bir kara leke olarak tekrarlarken; Ferînaz’ın tetiklediği haklı isyan üzerinden Doğulu halkımız ayağa kalkmışken Peşmergeyi İran ajanları ile bir tutması ve özelde de yanlış bilgi ile KDP’yi hedef göstermesi talihsizdir, yanlıştır; bu yanlışı düzeltmeye çağırıyoruz.

09-05-2015

ÖSP’li Kadınlar

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir