Anasayfa / Haber Arşivi / Şengal İşgali, Ulusal Birliğe Vesile Olsun!

Şengal İşgali, Ulusal Birliğe Vesile Olsun!

IŞİD’in son günlerde Güney Kürdista’ın Şengal, Zumar kentlerini işgal etmesi gibi bir olumsuzluk Kürtler arası birlik gibi bir olumluluğa yol açıyor. Açması için de herkesi çaba sarf etmeye çağırıyoruz.

Çoğu kez bir musibetin bin nasihatten iyi olması genellemesi, Şengal işgali üzerinden Kürdistan ulusal demokratik güçlerinin düşmana karşı ortaklaşması açısından da iyi sonuçlara vesile olacağının işaretleri artıyor.

Kürdistan parçalarının siyasi ve askeri güçlerinin bugün Şengal işgalinin kırılmasında ortaklaşmaları, Şengal’i birlikte savunmaları, yarın Batı Kürdistan’ın savunulmasının yolunu döşeyebilir. Çünkü gerillanın Güney Kürdistan savunmasına katılması Arap devletleri ve kimi uluslararası güçler için bir başka devletinin askeri müdahalesi olarak algılanmaz ama Peşmerge’nin Batı Kürdistan’a müdahalesi özellikle Mısır başta olmak üzere Arap devletlerini, “bir başka ülke Suriye’ye askeri müdahale de bulunuyor” tutumuna yol açabilirdi. Şimdi IŞİD’in Batı Kürdistan’ın yanı sıra Güney Kürdistan kentlerine de saldırması, Kürdistan askeri güçlerinin bugün Şengal yarın Cizire ve Kobani’de birlikte savaşmalarının yolunu büyük ölçüde açmıştır. Dileriz açılan bu yolda birlikte yürüyüş başarılır! Kürdistanlı yetkililerin kimi açıklamaları da bunun başarılacağına dair önemli işaretler veriyor.

Bir hafta önce Mesut Barzani’nin Kerkük’teki Peşmerge cephesini ziyaretinde, “Peşmerge sadece Kürdistan’ı değil Batı Kürdistan’daki kardeşlerimizi de savunmalı”; Murat Karayılan’ın, “gerilla bugün Şengale geçerek savunmasına katılacak”; Kürdistan Demokrat Partisi – Suriye (PDK-S) yetkililerinin, “Batı Kürdistan Peşmergeleri, Şengal’de Güney Kürdistan Peşmergeleri ile IŞİD’e karşı ortak savaşıyor”; Batı Kürdistan Halk Meclisi (EGRK) eş başkanının “Peşmerge ile YPG güçleri, IŞİD’e karşı ortak mekanizma oluştursunlar”… çağrıları bu açıdan olumludur.

Tam da bu ve benzeri olumlu açıklamalar yapılıyorken; Kürdistan askeri güçleri fiilen ortaklaşmaya yönelmişken; Peşmerge savunmadan saldırı pozisyonuna girmişken… Kürt siyaseti ve basının da propaganda dilini buna uygun kurması herkesin başta da Kürdistan halklarının yararınadır. “KDP Peşmergesi kaçtı, kaçıyor” türünden açıklamalardan herkesi uzak durmaya çağırıyoruz. Zaten Peşmerge, KDP’nin değil Güney hükümetinin askeri gücüdür.

ÖSP; bugün Kürdistan partileri arası ayrılıkların ya da hegemonya hesaplarının öne çıkarılacağı gün değil, en küçük ortak paydalar üzerinden ortak hareket etme zamanıdır diyor. Kaldı ki Kürdistanlı siyasal güçlerin ortak hareket etmeleri için küçük değil Şengal’in işgali gibi, Kobani’ye saldırı gibi büyük ortak ulusal paydalar bulunuyor. 05-08-2014

Sinan Çiftyürek
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir