Anasayfa / Haber Arşivi / ROJAVA KÜRDİSTAN’INDAKİ FEDERASYON İLANINI DESTEKLİYORUZ!

ROJAVA KÜRDİSTAN’INDAKİ FEDERASYON İLANINI DESTEKLİYORUZ!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak;

I – Federasyon Rojava Kürdistan’ındaki halkımıza/halklarımıza kutlu olsun!

II – Rojava Kürdistan’ının federasyon yönündeki adımını destekliyoruz. Güney Kürdistan’ın bağımsızlık yolundaki hamlesine Rojava Kürdistan’ında atılan bu adım, halkımızın ulusal özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde önemli bir hamledir, desteklenmeli.

III – Atılan bu olumlu adımın ENKS başta olmak üzere tüm Kürdistani partileri kapsamadığı görülmektedir. Bu mesele bir an evvel çözümlenmelidir. Rojava Kürdistan’ındaki tüm partiler, ulusal ittifakla federal sistemde yer alıp geliştirmelidirler. Arap, Asuri, Ermeni, Çeçen temsilcileri yer alırken, ENKS bileşenleri olan Kürdistan parti ve örgütlerin yer almaması mutlaka giderilmesi gereken ciddi bir sorundur ve aşılmalıdır. Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi Sekreteri ve ENKS Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Kamuran Hacî Ebdo’nun, ‘‘Parti ve ENKS olarak, federal bir sistem içerisinde ortak yaşamın Suriye’nin toprak bütünlüğünün garantisi olacağına inanıyoruz’’ diyerek atılan adıma destek vermesi ulusal ittifak ve ortaklaşma yolunda sevindirici bir gelişmedir.

IV-  Gerek federal sistemin adı, “Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi” olarak belirlenirken Batı Kürdistan denilmemesi; gerekse “Cizîr, Kobanê ve Efrîn kantonları Demokratik Özerklik Yönetimleri Genel Koordinasyonu” adlandırmasında da Kürdistan kantonları vb denilmemesi önemli bir eksikliktir yakın vade de giderilmelidir.

Sonuç olarak atılan adımı önemsiyor, destekliyor ve kutluyoruz! Bir an evvel başta tüm Kürdistan parti ve örgütleriyle ulusal ittifak olmak üzere var olan sorunların giderilmesi ise en önemli beklentimizdir.

20.03.2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir