Anasayfa / Haber Arşivi / ROBOSKİ KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ!

ROBOSKİ KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ!

 28 Aralık Pazar günü, Roboski’de çoğunluğu çocuk katledilen 34 insanımızın 3. yıldönümü. Kürt halkının, Kürdistan halklarının unutmadıkları, unutmayacakları büyük acı çektikleri gün!

Roboski katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anarken, katliamı lanetliyor ailelerine sabır diliyoruz.

Devlete ait F16 savaş uçakları kendi egemenlik sahasında 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirdiği bombardımanla 34 sivil insanı katledişinin üzerinden 3 yıl geçti ama halen tek bir sorumlu yargı önüne çıkarılmış değil. Hükümet başta olmak üzere Roboski katliamının faillerini bilenler, “görmedim – duymadım – bilmiyorum” tutumunu ısrarla sürdürüyor.

ÖSP, yarın herkesi sokağa, meydanlara çıkarak katliamın 3. yıldönümünde “sorumlular açıklansın, yargılansın” şiarıyla demokratik tepkisini haykırmaya çağırıyor.

Roboskililer, Kürt olduğu için, yıllardan beri Kürt/Kürdistan mücadelesinin en dinamik coğrafyasında yaşadıkları için katledildiler. Rejim, Roboskili 34 canı, Kürdistan meselesinde çözüm istemediği için, çözüm isteyene gözdağı vermek için katletti.

Bugün de çözmek istemediği için AKP hükümeti yasa üstüne yasa çıkartarak daha fazla “güvenlik daha fazla polis devleti” adımlarını geliştiriyor.

Devlet ve hükümet bugün, Kürt meselesinin bolca “çözümünden” söz ediyor ama somut adım atmıyor. Türk rejim ve hükümeti, “çözdük, çözüyoruz”, “heyetler arası müzakere başladı başlıyor” propagandası altında oyalama-zaman kazanma siyasetini izliyor. 1921-1938 arası Atatürk dönemi izlenen politik taktiklerin benzeri bugünde izleniyor. Kürt halkı ve siyasetini, bu oyalama erteleme siyasetini deşifre ederek teşhir etmeye çağırıyoruz.  

Hükümet Kürt meselesini mi çözmek istiyor; öncelikle 3 yıldır sürdürdüğü “görmedim – duymadım – bilmiyorum” üç maymununu oynamaya son vererek Roboski katliamının faillerini yargı önüne çıkartarak adım atsın. Çünkü Roboski katliamı göz göre göre işlendi, devlet Kürt halkına ve siyaset kadrolarına, “işte size çözüm” diyerek işledi ki bu saldırı sadece Roboski köylülerinin, sadece Uludere halkımızın değil tüm halkımızın, halklarımızın vicdanında büyük yara açtı.

Roboski de insanlık suçu işlendi sorumlular yargılanmalıdır!

Roboskiyi unutma-unutturma!

28 – 12 – 2014

  Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir