Anasayfa / Haber Arşivi / ÖSP PARTİ MECLİSİ’NİN 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNE İLİŞKİN TUTUMU
pm 4

ÖSP PARTİ MECLİSİ’NİN 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNE İLİŞKİN TUTUMU

ÖSP Parti Meclisi 27 Haziran Cumartesi günü toplandı, yüklü bir gündemi görüşerek kimi sonuçlara ulaştı. Gündeme geçmeden evvel Kobanê ve Haseke’de halkımıza dönük gerçekleştirilen katliam ile Tunus, Kuveyt, Fransa’da gerçekleştirilen terör saldırılarını lanetledi. Halkımıza, halklarımıza baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diler. Halkımızı, halklarımızı barbar IŞİD terörüne karşı birlikte mücadeleye çağırır. İstanbul’da LGBTİ’nin yapmak istediği “onur yürüyüşünü” saldırarak engelleyen İstanbul emniyetinin tutumunu kınar.

 7 Haziran seçimlerinin değerlendirilmesi üzerine ÖSP Genişletilmiş Parti Meclisi:

I – Kürt halkı 7 Haziran seçimlerinde büyük kararlıkla ulusal özgürlüğüne, kimliğine sahip çıkarak HDP’yi desteklemiştir. Bu desteğiyle Kürdistan’ın siyasi haritasını ve Batı metropollerindeki Kürt halkının kültürel haklar haritasını belirlemiştir.

Türkiye ilerici devrimci güçleri de bu seçimde amaç AKP’nin geriletilmesi ve Erdoğan’ın başkanlık hedefinin engellenmesi temelinde HDP’ye destek vermiştir. Aynı amaçla uluslararası kamuoyu da kısmen destek vermiştir.

HDP, yüzde 13 oy alarak barajı anlamsızlaştırmıştır. HDP’nin seçim başarısını kutluyoruz. Bu başarıda, Kürdistani Seçim İttifakı’nın kendi seçim bildirgesine bağlı kalarak sürdürdüğü seçim çalışmalarının da katkısı olmuştur.

II – Kürdistan ölçeğinde devlet partileri Kürt kitlesinden bir karşılık bulamadı. Halkımız ezici bir çoğunlukla “Türk ve devlet” olanla arasına net bir sınır koydu. HDP’nin seçimde izlediği “Türkiyelileşme” politikası Kürdileşme/Kürdistanileşme olarak karşılık bulmuştur. Batı metropollerinde aldığı oy haritası irdelendiğinde, HDP’nin Kürt/Kürdistanlı nüfusun az çok var olduğu Türkiye kentlerinde hatırı sayılır oy alması; “Türkiyelileşme” hedefinin pratikte Kürdistanileşme olarak ifadesini bulduğunu belirler, Türkiyelileşme politikasından vazgeçmeye çağırır.

III – HDP’yi Kürt halkının özgürce kendi kaderi tayin hakkını belirlemesi başta olmak üzere ulusal özgürlük ve demokrasi yönünde kararlı adımlar atmaya çağırır ve bu yönde atacağı adımlarını destekleyeceğini belirtir.

IV – ÖSP, Kürdistani Seçim İttifakı (KSİ) üzerinden seçimlerde HDP’yi destekledi. Bu politika doğru olup seçimlerle sınırlı bir destek idi. KSİ’nin seçimlerden sonra devam edip etmeyeceğine ayrıca karar verilecekti. Seçim çalışmalarını ve KSİ’yi değerlendiren ÖSP PM;

a – Kürdistan’ın kimi kentlerinde ortak seçim kurullarında birlikte çalışılsa da KSİ sahada gerçekte varlık gösterememiştir. Bu durumda elbette KSİ’nin tüm bileşenlerinin payı vardır ama esas DBP ve DTK’nın seçim ittifakı gereklerine uygun davranmamaları belirleyici olmuştur.

b – Gerek KSİ bileşenlerinin durumu, gerek DTK’nın tutumu ve gerekse arkalanan pratikten hareketle KSİ’nın 7 Haziran sonrası fiilen bittiğini, resmen de bitirilmesi gerektiğini kararlaştırır.

28-06-2015

ÖSP Parti Meclisi

pm1 pm 2pm 3

Bu habere de bakabilirsiniz.

12439449_1038941062840366_4773057987838945391_n-711x400

TÜRK DEVLETİNİN KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANINA KARŞI DURALIM!

*Savaştan kaçan göçmen kitlenin Türkiye ve Kürdistan’da ağırlanmasına karşı değiliz! *Fakat demografik yapının değiştirilmesi amacıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir