Anasayfa / Haber Arşivi / ÖSP; Güney Kürdistan’ın bağımsızlık yönelimini bir hak olarak görür ve destekler

ÖSP; Güney Kürdistan’ın bağımsızlık yönelimini bir hak olarak görür ve destekler

ÖSP; Güney ve Batı Kürdistan askeri güçleri başta olmak üzere tüm askeri güçlerin düşmana karşı birleşmelerini, bugün Güney’de yarın Batı Kürdistan’da birlikte savaşmalarını savunur, destekler.

Basına ve Kamuoyuna

6-7 Eylül 2014’te toplanan ÖSP Parti Meclisi, belirlenen gündemdeki siyasal gelişmelere ilişkin vardığı sonuçları kamuoyuna duyurur.

I – Bölgemizde özelde de Irak, Suriye, Kürdistan ve Filistin’de bölge ve küresel güç merkezlerinin taraf olduğu bir savaş yaşanmaktadır. Başta Kürt halkı olmak üzere her inanç ve etnik yapıdan halklarımız bu savaştan büyük acılar çekmektedirler. Eski bölge düzeninin çöktüğü fakat yeni olanın hiç kimse tarafından tarif edilemediği koşullarda savaşın birden fazla nedenle daha uzun süre devam edeceği anlaşılıyor.

ÖSP; bölgede süren savaşın bir an evvel bitirilip meselelerin barışçıl demokratik zeminde ele alınıp çözümlenmesini savunur, herkesi bunun için mücadeleye çağırır.

II – ÖSP; Güney Kürdistan’ın bağımsızlık yönelimini tarihsel bir hak olarak görür ve destekler. IŞİD saldırısıyla yaşanan ve Kürt, Sünni, Şii Arap halkları arasında konfederal sistemi temsil edecek olan yeni hükümet Irak birliğini ancak geçici olarak sağlayabilecek. Güney Kürdistan hükümeti; Peşmergenin ulusal orduya dönüştürülmesi, Kerkük ve diğer Kürt kentlerinde sağlanan fiili denetim, enerji kaynaklarının pazarlanması imkanları, uluslararası meşruiyet ve dayanışmanın güçlenmesi… gibi adımlarla bağımsızlığa doğru yeni ve güçlü bir hamle yapmıştır.

III – Hewler ile Bağdat arasında yaşanan her krizde, Bağdat ya da Tahran elçisi gibi davranan; son olarak da “Peşmergenin Kerkük’teki varlığı geçicidir” diyebilen Kerkük Kürt valisi Dr. Necmeddin Kerim’in tutum ve davranışını kınıyor, istifa etmeye çağırıyoruz.

IV – ÖSP; Güney ve Batı Kürdistan askeri güçleri başta olmak üzere tüm askeri güçlerin düşmana karşı birleşmelerini, bugün Güney’de yarın Batı Kürdistan’da birlikte savaşmalarını savunur, destekler.

V –  ÖSP; halkımızı, terör örgütü IŞİD saldırısı sonucu en kıymetli varlığı olan çocukları başta olmak üzere maddi-manevi her şeyini geride bırakarak topraklarından kaçmak zorunda kalan Êzidi Kürt halkımızla dayanışmaya çağırır.

VI – ÖSP; İsrail Siyonizmi’nin Gazze’de sergilediği vahşeti lanetler, Filistin halkının haklı bağımsızlık davasını destekler.

VII – ÖSP; Kuzey Kürdistan’da Kürt parti ve örgütleri arasında yeniden başlayan ulusal demokratik ittifak çalışmalarını önemser. İstikrarlı bir yönelimle stratejik kalıcı ittifaka dönüşmesi için elinden gelen çabayı harcayacağını kamuoyuna duyurur.

VIII –  ÖSP; Kürt/Kürdistan meselesinin barışçıl demokratik çözümü yönündeki çabaları olumlar destekler. Gerek Erdoğan, gerekse Davutoğlu hükümetinin “meseleyi çözeceğiz” şeklindeki ısrarlı vurgularına rağmen meselenin çözümü değil oyalanmasını esas aldıkları görülmektedir. “Anayasa değişmeden meseleyi çözemeyiz, yeni anayasa için de meclis çoğunluğu gerekir. 2015 meclis seçimlerinde elde edeceğimiz anayasayı değiştirme çoğunluğu ile meseleyi kökten çözeceğiz” vb diyerek 2015 seçim sonrasına havale edecekleri anlaşılıyor.

ÖSP, Kürdistani parti, örgüt ve şahsiyetleri, Türk hükümetlerinin başından beri izledikleri oyalama-erteleme taktiklerini deşifre eden ve 2012 Ortak Akıl toplantısında üzerinde anlaşma sağlanan dört madde uğruna mücadeleyi geliştirmeye çağrıdır.

IX – Yeni eğitim yılında Türk dili ile eğitim yapacak 80 bin öğretmenin atanacak olmasına karşın, Kürtçe eğitim verecek öğretmen atanmasının sadece 20 kişiyle sınırlı olması, AKP hükümetinin “asimilasyon bitti” propagandasının nasıl da yalan olduğunun tipik göstergesidir.

Eğitim – öğretim müfredatının gerici içerikle dolu olmasının yanı sıra, eğitimi ilkokuldan üniversiteye kadar sermayenin ihtiyaçlarına göre şekillendirme ve özelleştirme politikaları diğer önemli sorunlardır.

ÖSP; hükümeti, halkımızın en temel doğal hakkı olan anadilde eğitimi zaman geçirmeden gerçekleştirmeye çağırır.

X – İşçi cinayetlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Dün Soma bugün asansör “kazası”! Yaşanan işçi cinayetlerinin sorumlusu işverenler olduğu kadar gerekli denetimleri yapmayan hükümettir de. ÖSP, işçi cinayetlerini lanetler, işçi sınıfı ve ezilen halkları mücadeleye çağırır! Eylül 2014

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Parti Meclisi

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir