Anasayfa / Haber Arşivi / ÖSP: Diyarbakır’da yaşananlara karşı herkesi sorumlu davranmaya çağırıyor!

ÖSP: Diyarbakır’da yaşananlara karşı herkesi sorumlu davranmaya çağırıyor!

HDP’nin Kürdistan kentlerinde aldığı oy oranları, Türk rejimi için yenilir yutulur cinsten sonuçlar değil. Olmadığı için seçim sürecinde başlayan provokatif eylemler, seçim sonrasında da Diyarbakır’da tehlikeli bir şekilde tırmandırılarak devam ettiriliyor.

Önce Adana, Mersin, Bingöl Karlıova, Erzurum’da sonra Diyarbakır’da kanlı katliam ve eylemlerle yaşananlar; başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın peş peşe gelen uğursuz açıklamaları; Erdoğan ve AKP’nin bir süreden beri askerle yeniden uzlaşmaya yönelmiş olması; sonra seçimlere bir gün kala imzasız bildirilerin dağıtılması ve evlere “sandığa gitmeyin” çağrılarının yapıştırılması; Hizbullah adı altında karanlık odakların yeniden piyasaya sürülmesi; derken tam da bu gelişmelerin yaşandığı süreçte Baykal’ın yeniden sahne alması! Bunlar hayra alamet değil!

Türk rejimi, HDP’nin Kürdistan kentlerinde aldığı çok yüksek oylarla sistem partilerinin Kürdistan’daki son kalesi olan AKP’nin de âdeta yer yer silinmesini hazmetmeyeceğinin işaretlerini veriyor. Vurgulamak gerekir ki, Erdoğan-Baykal görüşmesi sıradan bir görüşme değil, yaşanan diğer olaylarla birlikte iç siyasette özellikle Kürt meselesinde tekrardan 1990’lı yıllara benzer yeni bir dönemin işaretleri olabilir. Çünkü eylemlerin gerçekleştirilmesi tarzı eski kontra, JİTEM eylemlerini andırıyor. Zira HDP mitingine bombanın konulması, İHYA-DER başkanının öldürülmesi ve Özgür Yurttaş Der’in taranması devletin derin odaklarından bağımsız değerlendirmek mümkün değil!

Dikkat, bu kez Türk devlet ve hükümeti, kendisinin de taraf olacağı “laik Kürt ile dindar Kürt çatışıyor” görüntüsü adı altında “Kürdü Kürde” kırdırarak ulusal potansiyeli etkisizleştirmeyi hedefleyebilir!

ÖSP;

Öncelikle Hükümeti, Diyarbakır merkezli yaşanan katliam ve saldırıların faillerini bulup açığa çıkarmaya;

Kürt parti ve örgütlerini bu süreçte birbirlerine karşı düşmanca dili kullanmaktan kaçınmaya;

Kanlı eylemlerin durulmaması halinde, Kürdistanlı tüm parti, örgüt ve rusipileri kapsayan bir iç barış konferansı örgütlemeye çağırır. 10-06-2015

Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir