Anasayfa / Haber Arşivi / ÖSP 1. KONGRESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
sp genel kongre sonu bildirisi

ÖSP 1. KONGRESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) 1. Olağan Kongresi, 1 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da Taksav Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

BASINA VE KAMUOYUNA

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) 1. Olağan Kongresi, 1 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da Taksav Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Partinin kendi delegeleriyle sınırlandırılmış kongre, Ey Raqîp ve Enternasyonal marşları eşliğinde başladı. Genel Başkan Sinan Çiftyürek’in parti ve ülke gündemindeki temel sorunlara ilişkin konuşmasının ardından MYK Faaliyet Raporu okundu. Delegelerin partinin gelişim sürecinde yaşadığı bazı sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdikleri kongrede, kuruluşun ardından partinin kat ettiği mesafenin azımsanmaması gerektiğine vurgular yapıldı.

Kongrede Sinan Çiftyürek yeniden genel başkanlığa seçilirken, parti meclisi ve disiplin kurulu da belirlendi.

Kongre iradesi, aldığı bazı kararları kamuoyuyla paylaşmayı gerekli görmüştür:

1-    ÖSP kongre iradesi, Kuzey Kürdistan’da emek cephesinin siyasetini yürüten partimizi, kuruluş kongresiyle birlikte kitlelerle buluşturmanın yöntem ve araçlarını belirleyip Parti Meclisi ve MYK’nın önüne koymuştur.

2-    ÖSP kongre iradesi, Kürt ulusal sorununun çözümüne ilişkin arayışlar çerçevesinde AKP Hükümeti’yle girilen diyalog sürecinin, başta anadilde eğitim ve siyasi statü olmak üzere Kürt halkının gasp edilmiş ulusal demokratik haklarının iade edilmesine yönelik ciddi adımlara evirilmesi gerektiğine işaret etmiştir. Hükümetin bu çerçevede hazırladığı ‘çözüm paketi’nin Kürt halkını oyalamaya dönük olduğuna ve kalıcı çözümü Kürt halkının mücadelesinin getireceğine ilişkin genel parti görüşünü yeniden deklare etmiştir.

3-    Kongre iradesi, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin parti politikasının ana hatlarını oluşturmuş; seçimlere Kürdistani parti ve hareketlerin ulusal birlik zihniyetiyle girmelerinin önemine işaret etmiştir. Gerek merkezi gerekse yerel düzeylerde tercihimizin ranttan uzak, doğayı önemseyen, sosyalist, yurtsever adaylara odaklanması gerektiğini belirlemiştir. Kadın ve gençlerin seçim sürecine kendi tüm özgünlükleriyle katılım göstermelerinin seçmen tercihlerindeki kaliteyi arttıracağına dikkat çekmiştir.

4-    Kongremiz, hazırlık süreci tıkanan Kürt Ulusal Kongresi’nin yeniden gündemleştirilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Günümüzde acil hale gelen ulusal birliğin, Ortadoğu’da Doğu-Batı blokları arası kapışmaya kurban edilmemesi için tüm Kürdistani parti ve örgütlerin azami hassasiyet göstermelerinin zaruretini belirtmiştir.

5-    ÖSP kongre iradesi, Kuzey Kürdistan’ın Ordadoğu’da kapitalizmin ucuz işgücü atölyesi haline getirildiği yönündeki tespitimizin haklı çıktığına dikkat çekmiştir. Kapitalist gelişmenin işçi sınıfını büyüttüğüne, ancak bu gelişmenin beraberinde işçilerin, yoksulların ekonomik ve sosyal sorunlarını da büyüttüğüne işaret etmiş ve bu durumun ÖSP’ye yeni öncülük sorumlulukları yüklediğine vurgu yapmıştır.

    

ÖZGÜRLÜK VE SOSYALİZM PARTİSİ (ÖSP)

Bu habere de bakabilirsiniz.

1944 – Haziran 2016…

KÜRT SİYASETÇİ FERİDUN YAZAR’I KAYBETTİK!

  Ailesinin ve dostlarının başı sağ olsun! Devrimci Doğu Kültür Ocakları’ndan günümüze kadar yaşamı boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir