Anasayfa / Haber Arşivi / NEWROZ PÎROZ BE! NEWROZ KUTLU OLSUN!
newrozsp

NEWROZ PÎROZ BE! NEWROZ KUTLU OLSUN!

Selam olsun halkımızın dört parçadaki  ulusal özgürlük mücadelesine!

Selam olsun dünya halklarının zulüm ve sömürüye karşı mücadelesine!

2014 Newroz’unun yeni bir özgürlük hamlesi olması yolunda ulusal birliği güçlendirelim, mücadeleyi yükseltelim!

Bunun için:

* Kürt halkına siyasal statünün tanınması ve bunun anayasal güvenceye bağlanması;

* Kürt diliyle anadilde eğitim-öğretim hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılması;

* Örgütlenme hakkının evrensel standartlara kavuşturulması; Kürt/Kürdistan adıyla siyasi parti ve örgütlerin kurulmasının önündeki tüm yasal engellerin kaldırılması yönündeki taleplerimizi meydanlarda haykıralım!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürt/Kürdistan meselesinin çözümü yolunda bu acil adımların atılması için mücadeleyi yoğunlaştıracağını halkımıza duyurur.

Yurtsever, Sosyalist Güçler!

Mart ayı çok sayıda halk için başkaldırı ve acılarla yüklü bir ay olduğu kadar Kürt halkı için de Qamışlo ve Halepçe katliamları, Qazi Muhammed ve dava arkadaşlarının idamı gibi büyük acılarla yüklüdür. Geçmişte yaşanan büyük acıların gelecekte de yaşanmaması için halkımızın kendi toprağında kendi demokratik yönetimini kurması gerekiyor. Newroz 2014’ü bu yolda güçlü bir hamleye dönüştürelim.

Emekçiler, Aydınlar!

Bugün Ortadoğu’da hangi taşı kaldırsanız altından Kürt/Kürtdistan sorunu çıkıyor. Dolayısıyla bölgede Kürtsüz siyaset denklemi kurulamıyor. Fakat Kürt siyasal hareketleri bu tarihsel fırsatı değerlendirmekten uzak kalıyor. Gerek parça içlerinde, gerekse dört parça arası birliğin sağlanamamış olması bunun en büyük nedenidir. 2014 Newroz’unda Kürdistanlılar olarak mücadelemizin odağına ulusal demokratik birliği yerleştirelim, bu kapsamda ulusal kongrenin daha fazla geciktirilmeden gerçekleştirilmesi için güçlü çağrılar çıkaralım. Bu bilinç ve kararlılıkla dört parçadaki kazanımlara sahip çıkalım ve bunları yeni kazanımların basamakları yapalım. Bilmeliyiz ki ancak ulusal birlik sağlandığı oranda 21.yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacaktır!..

Batı Kürdistan ulusal demokratik güçlerine çağrımızdır: Zaman geçirmeden Desteya Bilind a Kurd (Kürt Yüksek Konseyi) öncülüğündeki birliğinize işlerlik kazandırmalı ve onu ortak karar mekanizması haline getirmelisiniz! Siyasal hedef olarak ise kantonlaşmayı aşıp Kürdistan Federasyonu’na ulaşmayı ortak hedefiniz yapmalısınız!..

Yurtsever, Demokrat, Sosyalist Güçler!

AKP iktidarı, MGK kararları çerçevesinde zaten Kürt/Kürdistan sorununda çözümü değil oyalamayı sürdürüyordu. Ortadoğu bölgesine dönük “Kürtleri destek yaparak büyüme” emperyal hedefinin çökmesiyle Türk Devleti’nin içe doğru büzülmesi, hükümetin yolsuzluk ve rüşvet skandalıyla sarsılması, en önemlisi de Ergenekon yapılanması ve askerlerle yeniden uzlaşıp bu cinayet şebekesinin Kürdistan’daki suçlarını yargılamaya sıra gelmeden baş aktörlerini cezaevlerinden dışarı salması, “çözüm”e ilişkin beklentilerin boşa çıkarılacağının ilk işaretleridir. Bu nedenle Kürt siyasal güçleri ortak akılla, devleti Kürdistan sorununun çözümünde yeni adımlar atmaya zorlayacak mücadele biçimlerini geliştirmenin arayışına girmelidir.

İşçiler, İşsizler, Yoksullar, Kadınlar, Gençler!

2014 yılında kısa aralıklarla iki seçim yapılacak. İlki yerel seçimlerdir ki Newroz’un daha ateşi sönmeden 30 Mart’ta gerçekleştirilecek. Bu yerel seçimler, Kürt/Kürdistan sorununun demokratik, barışçıl çözümü açısından referandum işlevini üstelenecektir. ÖSP, bu bilinçle halkımızdan, yerel seçimlerde oylarını yurtsever, sosyalist Kürdistani parti ve adaylara vermeye çağırıyor!

ÖSP diyor ki:

Türk Devleti ve AKP Hükümeti, Kürt ulusal sorununu “Kürdistan” sorunundan yani toprağından kopartarak ele almak istiyor. Buna “hayır” diyelim!

Demokratikleşme Türkiye halkları için olduğu kadar halkımız için de ekmek ve su kadar yaşamsaldır. Ancak ulusal özgürlüğün sadece “demokratikleşme” ile sınırlı adımlar çerçevesinde ele alınmasına “hayır” diyelim! Çünkü dünyanın her yerinde ulusal sorunlar özgün sorunlardır, egemen ülkenin genel demokratikleşme adımlarıyla kendiliğinden çözülen sorunlar değildir.

Newroz Pîroz be!

Bijî Azadî, Bijî Sosyalîzm!

Mart 2014 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi(ÖSP)

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

ÖSPSİTELOGO

ÖSP GENÇLİĞİ DİYOR Kİ : ANADİLDE PARASIZ BİLİMSEL EĞİTİM

 2016-2017 “eğitim- öğretim” dönemi 19 Eylül’de başladı.Türkiye ve ülkemizde  yakın siyasal ve toplumsal gelişmeler  göz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir