Anasayfa / Haber Arşivi / NEWROZ PÎROZ BE! NEWROZ KUTLU OLSUN!

NEWROZ PÎROZ BE! NEWROZ KUTLU OLSUN!

Halkımızın Newrozu’u kutlu olsun, özgürlüğe ve barışa vesile olsun!

Süryani/Asuri, Ermeni, Çerkes, Türk, Arap, Fars gibi bölge halklarının Newroz’u kutlu olsun!

 

Selam olsun, Kürdistan’ın dört parçasında halkımızın özgürlüğü için savaşanlara!

Selam olsun, Kerkük’ten Kobanê’ye ülkesi için savaşan Kürdistan kadınına!

Selam olsun, dünya işçi sınıfının kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesine!

 

ÖSP, Newroz 2015’te halkımızı, işçi sınıfımızı ve emekçi kadınlarımızı;

*Kürtlerin millet olmaktan kaynaklanan ulusal demokratik taleplerini güçlü haykırmaya,

*Kürt/Kürdistan meselesinin barışçıl demokratik çözümü için mücadeleyi büyütmeye,

*Anadil gibi halkımızın, halklarımızın yaşamsal talepleri uğruna mücadeleyi yükseltmeye,

*Alevi halkımızın, tüm inanç ile etnik toplulukların özgürce yaşamasının önündeki tüm engellerin kaldırılması için mücadeleye,

*Etnik ve inanç gruplarını tanımlayan, özgürlükçü, cinsiyetçi ayrımına son veren, doğa-çevre ilişkisini sevgi üzerine kuran, emekten yana bir anayasa uğruna mücadeleyi geliştirelim!

*Vahşi kapitalizmin uygulama alanı olarak seçilen Kürdistan’da, işçilerin-işsizlerin ve yoksulların talepleri uğruna örgütlü mücadeleyi yükseltebilmeye,

*Özgürlük ve sosyalizmin sesi ÖSP’yi sokak kavgasında güçlendirmeye… ÇAĞIRIR!

 

Kürdistan halkları, kadınlar, gençler!

Türk rejimi ve hükümetleri; “çözüm süreci” adı altında meseleyi, “terör ve güvenlik” meselesi kıskacında ele alma ısrarı ile birlikte oyalayan, kendine zaman kazandıran politikalar izlemekte. AKP’nin, Haziran seçimlerine kadar zaman kazanmak istediği, seçimde güçlü çıkarsa yeniden saldırı politikalarına döneceğini bilerek davranalım.

2015 Newroz’unda Hükümet ve rejime; meseleyi Kürt/Kürdistan olarak tanımlayıp buradan çözüm araması çağrısında bulunuyoruz! Hükümetin adım atması için halkımızı, halklarımızı da hükümet üzerinde sokağın güçlü baskısını kurmaya çağırıyoruz. Newroz’da birlikte haykıralım: çözümlenecek olan Kürt/Kürdistan meselesidir. Kürdistan’da federasyonların kurulduğu, bağımsızlığın tartışıldığı süreçte, mesele Kürt, Kürdistan’dan kopartılarak çözümlenemez!

 

Vahşi kapitalizm altında nefes almakta zorlanan Kürdistan işçileri, yoksulları!

Esnekleştirme, taşeronlaştırma, özelleştirme furyasıyla birlikte iş ve çalışma güvenliğiniz ortadan kaldırıldı. “İş kazalarında” (iş cinayetleri) her gün işçiler ölüyor, yaralanıyor. Hükümetin, Kürdistan’ı “Türkiye’nin Çin’i yapacağız” beyan ve pratiği de eklenince, sömürü ağırlaşıyor, iş cinayetleri artıyor, kazanılmış haklar tırpanlanıyor! ÖSP; TİS’li, grevli sendika hakkı, iş güvencesi, çalışma ve iş sağlığı koşullarının iyileştirilmesi gibi işçilerin yaşamsal ekonomik, sosyal hakları uğruna mücadeleyi Newroz’da yükseltmeye çağırır!

 

Alevi toplumuna, tüm inançlara ve azınlıklara özgürce yaşam ve ifade hakkı!

Kürdistan’daki inanç ve etnik gruplarına (Hıristiyan, Musevi, Alevi, Êzidi Kürtler, Süryani, Ermeni) yönelik Türk rejiminin ret, baskı ve tek tipleştirme politikalarına hayır diyelim!

Halkımızı; Alevi halkının, tüm inançların ve etnik azınlıkların özgürce kendilerini ifade ederek yaşayacakları demokratik bir düzenin kurulması mücadelesine destek olmaya çağırır.

 

Ezilen-baskılanan-sömürülen kadının özgürlüğü için meydanlara!

Kürdistan’ı işgale yönelen yeni güçlerin tecavüz, kaçırma, köleleştirme gibi insanlık dışı saldırılarına ve her gün işlenen kadın cinayetlerine, Newroz’da güçlü bir şekilde hayır diyelim, Kürdistan kadınının ulusal direnişini sahiplenelim. Saldırı ve cinayetleri gerçekleştirenlerin yanı sıra arka planındaki zihniyeti (iktidar aklını) sorgulayıp toplum vicdanında mahkûm edelim.

Haydi, Newroz ateşiyle hep birlikte 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye omuz vermeye!

Haydi, barajları iktidarın üstüne yıkmak için mücadeleye!

Haydi, ulusal özgürlük ve sosyalizmin sesini güçlü haykırmaya!

Newroz Pîroz be!

Bijî Azadî, Bijî Sosyalîzm!

Bimre kolonyalîzm, bimre kapîtalîzm!

 

2015 MART 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

(ÖSP)

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BİTMEYEN YASIMIZ: 16 MART HALEPÇE KATLİAMI!

Suçumuz; insan olmak, Suçumuz; Kürt olmak, Kürdistanlı olmak, Suçumuz; ülkemizin parçalanmasına, statüsüz bırakılmamıza kayıtsız kalmamamız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir