Anasayfa / Haber Arşivi / MISIR KAN GÖLÜNE DÖNDÜ!
msrda katliam

MISIR KAN GÖLÜNE DÖNDÜ!

Adeviye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı halka ateş açıldı! Yüzlerce ölü, binlerce yaralı var. Katliamı lanetliyor ve Mısır halkına başsağlığı diliyoruz!

Bunca ölü ve yaralıya rağmen Mısır içişleri bakanı, “güvenlik güçlerinin silah değil sadece göz yaşartıcı gaz kullandığını” söyleyebiliyor.

Uluslar arası kamuoyunun duyarsızlığı ordu yönetimini cesaretlendiriyor.

Batılı rejimlerin katliamı yüzeysel kınamakla sınırlı kalan tepkisi ise, Batı rejimlerinin ikiyüzlülüğünü bir kez daha sergiliyor.

Mısır’da ordunun halka ateş açması yeni değil, daha öncede defalarca benzer katliamlar yaptı.  Ancak Mursi yanlılarının 43 gündür meydanlarda devam eden direnişini askeri rejimin silah zoruyla sonlandırmak istemesi, Kahire’yi kan gölüne çevirmekle sınırlı kalmayıp iç savaşı da tetikleyecek niteliktedir.  Son katliamın da ardından sokaklara dökülen darbe karşıtlarının, “meydanları terk etmeyeceklerini” açıklamaları bunun ilk ciddi işareti. Mısır’da şiddet giderek tırmanıyor. Gayrimüslimlerin ibadethaneleri yakılıyor, gözaltı ve tutuklanmalar büyüyor.

Sadece Mısır, Suriye değil, İslam coğrafyası genel olarak kanlı çatışmalarla sarsılıyor. Özellikle Mısır, Suriye üzerinden İslam coğrafyasında gerilim ve saflaşmanın derinleşeceğinin verileri çoğalıyor.

Mısır’da sivil katliamların durdurulması için, uluslararası kamuoyunu ve özelde de Batı’yı iç tutarlılığa çağırıyoruz. Batı; Mısır’da genelde de İslam ülkelerinde, silah değil sandığı işaret etmesine rağmen, seçimle iş başına gelen Mursi ve partisine karşı darbe yapan Ordu’yu desteklemesi Batı’nın tipik ikiyüzlü ve çıkar merkezli karakterini sergiliyor.

Biz ÖSP olarak, İhvan-ı Müslim’in iktidarını ve Mursi icraatlarını desteklemedik ama başından beri ordunun silahla müdahalesini de reddettik. 15-08-2013

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

(ÖSP)

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

12439449_1038941062840366_4773057987838945391_n-711x400

TÜRK DEVLETİNİN KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANINA KARŞI DURALIM!

*Savaştan kaçan göçmen kitlenin Türkiye ve Kürdistan’da ağırlanmasına karşı değiliz! *Fakat demografik yapının değiştirilmesi amacıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir