Anasayfa / Haber Arşivi / Metal İşçileriyle Dayanışmayı Geliştirelim!

Metal İşçileriyle Dayanışmayı Geliştirelim!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, greve çıkan metal işçilerinin direnişini selamlar ve onurlu mücadelelerinin yanında olduğunu belirtir.

İşçi sınıfının uzun yıllardır süren suskunluğu, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın aldığı kararla 15 bin civarında metal işçisinin halaylarla greve çıkmasıyla bozuluyor. Sendikanın açıkladığı grev programına göre ilk etapta 10 kentte 22 fabrikada başlatılan greve 19 Şubat’ta yenileri eklenecek.

MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) patronlarının dayatmalarına karşı işçiler, “insanca çalışmak, insanca yaşamak ve çocuklarının geleceği için grevdeyiz” diyorlar!

Metal işçisi, işyerlerine grev pankartlarını astı, grev önlüklerini giydi ve halaylar eşliğinde işverenlere ve kamuoyuna sesleniyor: “buradayız, grevdeyiz, yaşamsal haklarımız için mücadele ediyoruz kazanacağız”!

Metal işçisi haklı ekonomik talepleri için grevde!

MESS patronları, sektörde çalıştırdığı işçilerin ezici çoğunluğunu asgari ücret düzeyinde çalıştırıyor. Aylardır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçilere dayatılan aylık ücret, asgari ücretin birazcık üstünde ortalama 1250 lira gibi!  Zaten çok düşük olan bu ücrete 120 lira gibi düşük zam teklifi başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması grev kararının asıl nedenidir.

İşçiler MESS’in dayattığı sözleşmeyi kabul etmeyip çözümü grevde buldular. 15 bin metal işçisi örgütlü ve kararlı davranırlarsa, grev yeni grevlerle genişlerse ve Türkiye, Kürdistan kamuoyu haklı davalarında yanlarında olurlarsa MESS patronlarını dize getirerek kazanacaklardır.

Erteleme Kararını Kınıyoruz!

MESS patronlarının grev kararıyla harekete geçtikleri ve ilk başvuracakları tedbir olarak Hükümetten “ülke ihracatının, ekonomisinin, istihdamının ve rekabet gücünün zayıflayacağı yani milli ekonomiye zarar verdiği” türünden bildik gerekçelerle “grevin ertelenmesini” isteyeceği ve kısa sürede Kocaeli Sanayi Odası MESS’in talebi üzerine, hükümetten grevi ertelemesini istediği hükümetinde 60 gün grevi ertelediği haberi kısa süre önce geldi. Bu erteleme kararını kınıyoruz!

Birleşik Metal İş Sendikası grevinin gerçekleşmesi, işçi sınıfının mücadelesine güç katacaktı. İşçilerin coşkuyla greve başlamaları başarıyı getirecekti. İşçiler ve sendikalarının kararlı davranışı, genişleyecek olan kamuoyu desteği MESS’i geri adım atmak zorunda bırakacaktı. Seçim sürecinin başlamış olmasıyla oluşan duyarlılık ve hükümetin seçim kaygıları da eklendiğinde zafer kararlı davranan işçilerin olacaktı, olacak. Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlü bulunan 15 bin işçinin zaferi metal sektöründeki 110 bin işçinin de lehine sonuçları olacak.

ÖSP, DİSK üyesi sendikaları, emek ve demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri hükümetin grev erteleme kararını protesto etmeye ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası ile dayanışmaya çağırır!

İşçilerin gücü birliğindedir! İşçiler birleşin patronlara karşı!

30 -01 -2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir