Anasayfa / Haber Arşivi / Maraş katliamının 36 yıl dönümünde katledilenleri saygıyla anıyoruz!

Maraş katliamının 36 yıl dönümünde katledilenleri saygıyla anıyoruz!

19-26 Aralık 1978’de, planlanmış saldırı sonucu 150 civarında Kürt ve Kızılbaş insanımız yaşamını yitirdi. Maraş’ta insanlık tarihinin ağır katliamlarından biri yaşandı.

Pakistan Taliban’ının bugün okul basarak çocuk öğrencileri toplu katletmesi, IŞİD’in Kürt Êzidi kadınlarını kaçırıp köle pazarlarından satması nasıl bir vahşet ise, Maraş’ta yaşanan 1978 katliamı da benzer bir vahşettir. Katliam sırasında yaşamını yitirenleri saygıyla anar, katliamı lanetliyoruz.

Maraş katliamının üzerinden 36 yıl geçti. Katliamı gerçekleştirenlerin yanı sıra katliam emrini verenlerinde zihniyeti değişmedi! Türk rejiminin yanı sıra sivil faşist hareketin de Kürt Kızılbaşlarına bakışı değişmedi. Değişmeyen hedef; tek millet, tek dil, tek din!

Sünni Hanifi mezhebini esas alan Türk rejimi, Kürt Kızılbaşlarını “baskılanıp asimile edilmesi gereken topluluk” olarak görürken; sivil faşist hareket ise dünden bugüne değişmeyen tutumla, Kürt Kızılbaşlarını ortadan kaldırılması gereken “sapkınlar” olarak gördü!

Değişmeyen bu zihniyet ve pratik yaklaşım, kısa süre önce gerçekleşen 19. Milli Eğitim Şurası’nda da kendini açığa vurdu. Şurada, Kürtlerin ve Alevilerin meseleleri gündeme alınarak onların yaşamsal meseleleriyle yüzleşme imkanı doğmuşken, bu imkan görüşülmeye değer görülmeyerek gündeme bile alınmadı. Yine değişmeyen bu zihniyet sonucu, valilik Maraş katliam anmalarını bile yasaklayabiliyor.

Maraş katliamı, durup dururken kendiliğinden gerçekleşmedi. Bir kaç çapulcunun cehalet kışkırtması ile açıklanamayacak önemli bileşenleri arkalıyor. Bunların başında rejim gelir. Rejimi ve militarist kurumlarını aklamak amacıyla dolaşıma sokulan ‘provokasyon’ söylemi yalandır. Ortada provokasyon değil planlanmış katliam var! Katliam Kürt ulusal özgürlük mücadelesi ile emekçilerin sınıf mücadelesi kazanımlarını kırmak, gelişimini engellemek amacındaydı.

Maraş katliamının üzerinden 36 yıl geçmesine ve failler belli olmasına rağmen halen yargılanmadılar.

Maraş katliamını unutmayacağız!

Maraş katliamının arkasındaki açık ve karanlık odakların yargılanıp mahkum edilmeleri için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz! 19-12-2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir