Anasayfa / Haber Arşivi / KÜRT HALKINI BÖLEN YENİ DUVARLARA HAYIR!
ösp logo

KÜRT HALKINI BÖLEN YENİ DUVARLARA HAYIR!

 

“Ümmet kardeşliğinin” hararetli savunucusu AKP hükümeti, Kürtler arası yeni bir duvar örüyor.

 

Filistin’de Siyonizm’in ördüğü utanç duvarını her fırsatta kınayan “ümmetçi” Erdoğan neden Nusaybin’deki duvara ilişkin tek kelime konuşmuyor? Neden söz konusu Kürtler olunca ümmet kardeşliğini bir tarafa bırakıyor?

 

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bu utanç ve ırkçılık timsali duvarı protesto etmek için bir haftadır ölüm orucunda. Gökkan’ı bu anlamlı direnişinde yalnız bırakmayalım.

 

Tarihte Kürt halkının iradesine rağmen ülkelerinin dörde bölünmesi; Kürdistan’ın farklı parçaları arasında çizilen yapay sınırlar, çekilen tel örgüleri, mayınlanan arazi ve sayısız sınır karakolu yetmezmiş gibi şimdi de “güvenlik duvarı” örülüyor!

 

Halkımız geçmişte çizilen yapay sınırları “ser xet, bın xet” diyerek alaya almış ve pratikte anlamsızlaştırmıştı. Türk rejimi şimdi de duvar örerek ayrımı pekiştirmek istiyor. Mayınlanmış araziyle, tel örgüleriyle, karakollarla ayıramadığı Kürt halkını şimdi yeni duvarla ayırma telaşında!

 

Bu telaş, bu korku niye?

 

Rojava halkı ayağa kalkmış ulusal özgürlüğü uğruna kararlı bir mücadele yürütüyor. Suruç’tan, Ceylanpınar’dan, Nusaybin’den bakan Kürtlerin Kobani, Serêkani ve Qamışlo’da özgürlük mücadelesini görüp seyrediyor olması! İşte Türk rejimini korkutan tablo.

 

Diyorlar ki “ya Kuzey Suriye’de Kürtler özgürlüklerini elde ederse, ya bunu siyasi statü ile bütünleştirirlerse biz burada ne yapacağız” telaşındalar! İşte Rojava’nın en büyük kenti Qamışlo ile Nusaybin arasında bu korku ile duvar örülüyor. Yani duvar için Qamışlo ile Nusaybin arası tesadüfî değil bilinçli belirlenmiştir.

 

Bugüne kadar tel örgüleriyle, mayınlı arazisiyle, karakollarıyla yapay sınırları tanımayan Kürt halkı örülmek istenen duvarı da “hayır” diyerek tanımayacaktır. Ayşe Gökkan tek başına ama iki yakadan Kürt halkını arkalayarak “duvara hayır” diyor!

21. yüzyılda Kürt halkının özgürlük mücadelesini duvarlar örerek engelleyebileceğini düşünen ırkçı ve köhne zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Tüm halkımızı, halklarımızı bugün Ayşe Gökkan ile dayanışma için Nusaybin’de ki yürüyüşüne çağırıyoruz! (07/11/2013)

 

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı 

Bu habere de bakabilirsiniz.

1944 – Haziran 2016…

KÜRT SİYASETÇİ FERİDUN YAZAR’I KAYBETTİK!

  Ailesinin ve dostlarının başı sağ olsun! Devrimci Doğu Kültür Ocakları’ndan günümüze kadar yaşamı boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir