Anasayfa / Haber Arşivi / KÜRT HALKI ER GEÇ BU CİNAYETİN HESABINI SORACAK!

KÜRT HALKI ER GEÇ BU CİNAYETİN HESABINI SORACAK!

Dr. Ebdulrehman Qasimlo ve Dava Arkadaşlarının Katledilişlerinin 26. Yıldönümünde Saygıyla Anıyoruz!

Kürt halkı er geç bu cinayetin hesabını soracak!

Kürdistan Demokrat Partisi-İran Genel Sekreteri Dr. Qasimlo ve yardımcısı Dr. Fazıl Rêsul ve Ebdullah Qadirî Azer’in barış masasındayken ırkçı İran rejiminin ajanları tarafından 13 Temmuz 1989’da katledilişlerini lanetliyoruz.

Dr. Qasimlo ve arkadaşlarının onurlu mücadelelerini daima saygı ile anacağız.

İran’da Şah rejimine karşı ulusal özgürlük mücadelesine liderlik ederken, batının desteğini de sağlayan Qasimlo, Şah rejiminin yıkılmasından sonra Kürdistan’a dönerek, Kürt halkına özerklik verilmesi için siyasi mücadele başlatmıştı. Hümeyni’nin İran İslam cumhuriyeti ise kendisinden önceki iktidarlar gibi Kürt halkının meşru ulusal haklarını kabul etmek yerine, kanlı saldırılarla bastırmayı hedefledi.

Buna karşı KDP-İ diğer bir Kürt örgütü KOMELA ile birleşerek Kürt halkının özerklik talebinin tanınmaması durumunda rejime karşı silahlı mücadele başlatacakları ihtarında bulunarak, Kürt örgütlerinin muhatap alınıp sorunun barışçıl çözülmesini deklare ettiler. Bunun üzerine Humeynî televizyonda Qasimlo’yu “Allahın Düşmanı” ilan etti ve Kürtlere karşı cihat çağrısı yaptı. Çağrı üzerine Kürdistan bölgesinde sıkıyönetimle birlikte saldırılarda yoğunlaştı. Öyle ki Kürdistan’da her gün 25-30 kişi idam edilirken, Pastarlar ve devrim muhafızları da aralıksız faili meçhul cinayetler işliyorlardı.

Dr. Qasimlo ve arkadaşları artan saldırılar karşısında Kürdistan dağlarına çekilmiş savaş yeniden başlamıştı. İran – Irak savaşının sona ermesi üzerine Kürtleri müzakereye çağıran İran ırkçı rejimi siyasi entrikalardan vazgeçmediğini, Dr. Qasimlo cinayetiyle bir kez daha ortaya koydu. Viyana’da kurulan müzakere masasında görüşmeleri yürüten Qasimlo ve arkadaşlarını 13 Temmuz 1989’da katletti.

Kürt halkının hakları için verdiği büyük mücadele yanında demokrasi ve insan hakları mücadelesi sürdürenlerle de dayanışma ilişkisi içinde olan Dr. Qasimlo ve yoldaşlarının katledilişlerinin üzerinden 26 yıl geçmiş olmasına rağmen katliam aydınlatılmamış, katiller yargılanmamıştır.

İran devletini ve dünya kamuoyunu bu katliamı aydınlatmaya çağırıyoruz.

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

13.07.2015

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir