Anasayfa / Haber Arşivi / KOBANÊ DÜŞMEMELİ!

KOBANÊ DÜŞMEMELİ!

* Kobanê bir kez daha terör örgütü IŞİD’in kuşatması altında!

* Kobanê halkı da Şengal’de Êzidî halkımızın yaşadığı büyük trajedi benzeri bir trajedi yaşayabilir. Bu nedenle TEHLİKE BÜYÜK!

* Yine ülkemizi bölen sınırda, tel örgülere dayanmış binlerce Kürdistanlı!.. Yine yaşlı, çocuk ve kadınların yürek yakan manzaraları ve yine yükselen feryatlar!

* Kobanê halkı, Batı Kürdistan’daki halklar aktif destek bekliyor!

* Dün Şengal üzerinde sağlanan ulusal ittifak bugün Kobanê üzerinde gerçekleşebilir, zaman geçirilmeden gerçekleştirmeye çağırıyoruz!

IŞİD, Musul’da Irak Ordusu’ndan ele geçirdiği ağır ve modern silahlarla bir kez daha Kobanê’ye saldırıyor. Önce Qamişlo’ya saldırdı, dikkatleri buraya yöneltirken, esas hedefinin Kobanê olduğu görüldü. IŞİD, Kobanê’yi düşürürse, Batı Kürdistan’ın tam kalbine yerleşerek Rojava’nın birliğini ciddi olarak tehdit etmekle kalmayacak, Güney ile Batı Kürdistan’ın muhtemel birliğinin de önünü kesmiş olacak. Yani plan ve hesap büyük! Bu hesabın hâlihazırda vurucu gücü IŞİD’tir, ancak arkasında bir biçimiyle işgalci devletler de bulunuyor.

IŞİD, Musul’u ele geçirdikten sonra birden bire yön değiştirip Güney Kürdistan’a saldırırken,1.100 km. sınır boyunca Kürdistan kentlerini işgale yönelirken, bununla da yetinmeyip şimdi Kobanê’ye saldırırken, Arap şovenizmi kadar Türk Devleti’nin hesabına da çalıştığı söylenebilir. İşgalci devletler, bugün Güney ve Batı Kürdistan’da doğrudan yapamadıklarını IŞİD’in yapıyor olmasını keyifle izliyorlar, izlemekle de kalmayıp dolaylı ya da dolaysız destekliyorlar. IŞİD’in Kürdistan’a dönük hesapları zaten var, ama aynı zamanda işgalci devletlerin, özelde Arap şovenizminin hesabına da kılıç salladıkları anlaşılıyor.

IŞİD musibeti, Kürtlerin farklı parçalarda kaderinin ortak olduğunu gösterdi. Bugün Kürdistani siyasal yapılar, IŞİD’e karşı Şengal üzerinde sağladıkları ulusal ittifakı Kobanê’de de sağlamalıdırlar. Kürdistani tüm askeri güçler, Peşmerge Genel Komutanlığı altında ortaklaşarak Şengal’den Efrîn’e kadar cephede savaşı birlikte sürdürebilir, sürdürmelidirler. Gelişen sürecin, Kürdistan siyasetine ve askeri güçlerine daveti budur! IŞİD belası, ancak Kürtlerin sağlayacağı genel ulusal ittifakla defedilebilir.

Kürdistan siyaseti, Şengal’in IŞİD’in eline geçmesi sırasında Türk Devleti’nin takındığı tutuma dikkat çekmeli, planlarını teşhir etmelidir. IŞİD’in Batı Kürdistan’a yeni saldırılarını fırsat bilerek, “Göç dalgasını sınırlarımda kaldıramam, Suriye topraklarında tampon bölge oluşturalım” yöneliminin altında Batı Kürdistan’ı işgal hesapları bulunuyor. Bu hesaplarını “tampon bölge” adı altında ABD ve Batılı müttefiklere de kabul ettirmeye çalışıyor.

Kobanê saldırısının açığa çıkarttığı gerçek şudur: Türk Devleti ya IŞİD’e destek vermeye devam edecek ya da içeride Kürt meselesinde “çözüm”ü öne alacak. İkisi bir arada yürümüyor, yürümez!.. 19.09.2014

ÖSP

(Özgürlük ve Sosyalizm Partisi)

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir