Anasayfa / Haber Arşivi / KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYELİM!

KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYELİM!

Bugün, 25 Kasım, kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü!

Dünyada her 3 kadından birinin şiddete maruz kaldığını simgeleyen gün!

Kadına yönelik şiddetin yaşamın her alanında protesto edilmesi gereken gün!

Üçlü baskı altındaki Kürdistan kadınının şiddeti lanetlemesi gereken gün!

2015’in 25 Kasım’da Şengal’in, Êzedi Kürt kadınının özgürleştirilmesine sevindik ancak, Lice, Varto, Nusaybin, Cizre, Silvan, Yüksekova’da kadınlarımız kuşatma altında nefes alamıyor! Bugün, Varto’da çıplak ölü kadın bedenini sergileyen zihniyetin lanetlenmesi gereken gün!

Bugün, bütün görsel ve işitsel basındaki haberlerin büyük çoğunluğunu kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet içermektedir. Kadına karşı uygulanan şiddetin temelinde kıskançlık, ruhsal travmalar, aldatma, yoksulluk ve önemlisi erkek egemen zihniyetin kadına bakışı yatmakta!

Dünyanın her yerinde kadınlar öldürülüyor, sakat bırakılıyor ve önemlisi taciz, tecavüzle aşağılanarak onurları ayaklar altına alınıyor. Kadına şiddetin kaynağında erkek egemenliği bulunuyor. Erkeklerin egemenliklerini tehdit altında görmeleri ya da egemenliklerini güçlendirmek istemeleri, kadına yönelik şiddete yol açıyor. Şiddet, ölüm ve fiziksel yaralanmaların yanında kadında korku, yetersizlik duygusu, özgüven eksikliği ile psikolojik davranış bozukluklarına neden olmaktadır.

Her gün basına yansıyan yargı kararlarıyla erkek şiddetinin tolere edilmesi, cezalarda erkek lehine indirimler vb. kadına yönelik erkek şiddetini cesaretlendirmektedir.

Dünyanın her yerinde fiziki şiddetin yanı sıra düşük ücret başta olmak üzere ekonomik, sosyal alanda yüzleştikleri ayrımcı politikalar nedeniyle de kadınların dolaylı baskı altında olduklarını unutmayalım.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak diyoruz ki: kadına yönelik cinsel, sınıfsal baskı ve sömürülere hayır!

Taciz, tecavüz başta olmak üzere kadına dönük her türlü baskının son bulması için bütün kadınları örgütlü mücadeleyi geliştirmeye çağırıyoruz!

Kürdistan’da ulusal özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde, kadınlarımızı örgütlü davranışla kendi hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

ÖSP’li kadınlar olarak çağrımız; kadına yönelik şiddetin insan temel hakkı ihlallerinin de ötesinde artık insanlık suçu sayılarak yaptırım uygulanmalı diyoruz! 25-11-2015

ÖSP’li Kadınlar

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir