Anasayfa / Haber Arşivi / HAKLAR İÇİN DEMOKRATİK İSYAN HAKTIR! PARTİ BİNALARINI YAKMAK YANLIŞ!

HAKLAR İÇİN DEMOKRATİK İSYAN HAKTIR! PARTİ BİNALARINI YAKMAK YANLIŞ!

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde; 5 Aralık’tan beri emekçiler alanlarda hükümete karşı tepki ve taleplerini dile getiriyorlar. Ağırlaşan ekonomik krize, maaşlarının ödenmemesi eklenince, emekçiler haklı olarak sokak ve meydanlara çıktılar. Kürdistan hükümetini ve iktidar partilerini protesto ediyor ve demokratik isyan hakkını kullanarak meydanlara yürüyorlar. Yaşamsal ekonomik, sosyal hakları uğruna eylemlere kalkışmak en demokratik haklarıdır. Kullanıyorlar, kullanmalıdırlar da!

Bununla birlikte, Kürdistan Bölgesi ve elbette Özerk Rojava dört tarafı sömürgeci kuşatma altındayken, Parti binalarını ateşe vermek yanlıştır.  Ayrıca siyasal partilerimiz arası yaşanan iç gerilimi çok farklı kanallardan sürdürülen soğutma çabalarına da darbedir.

Yaşanan ekonomik kriz ile maaşların ödenmemesinde, Kürdistan hükümetinin ve iktidar partilerinin plansızlığı, yanlışları, yersizlikleri var ve dolayısıyla yaşananlardan sorumludurlar. Fakat biliyoruz ki esas sorumlular; Irak devleti ile arkasındaki sömürgeci devletlerdir. Çünkü Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesi’ni bütçe/maaş taktikleriyle sıkıştırıp iç isyanı tetikledikçe diğer sömürgeciler ellerini ovuşturup “ha gayret yıkın şu hükümeti” bekleyişi içerisindeler.

Irak Hükümeti kendi yasalarını ve Kürdistan Bölgesel Hükümetiyle vardığı anlaşmaları hiçe sayarak belli aralıklarla Kürdistan bütçesini ödemiyor. Sıkça başvurduğu bu uygulamalarla amaçlanan; Kürdistan Bölgesel Hükümetinin petrolü yurtdışına ihraç etmesini engelleyip kendisi üzerinden pazara sürmek ve Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü gerileterek bağımsızlık hedefini engellemektir. Kürdistan halklarının bağımsızlık iradelerini bütçe-maaş kıskacına alıp kırmaktır. Irak ve arkasındaki sömürgecilerin bütün bu plan ve taktiklerine karşı Kürdistan Hükümeti öncelikle daha kararlı mücadele etmelidir.

KKP olarak; Kürdistan emekçilerinin yürüttükleri hak mücadelelerini destekliyor ve Kürdistan Hükümetini; bir an evvel emekçilerin taleplerini karşılamaya ve meydanlara akıp yürüyen emekçilerin güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz.

09.12.2020

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu habere de bakabilirsiniz.

EKİM SOSYALİST DEVRİMİNİN 103. YILI KUTLU OLSUN!

103. yılını kutladığımız Sosyalist Ekim Devrimi’ni gerçekleştiren komünist önderlerini ve işçi-emekçi güçlerini selamlıyor, mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir