Anasayfa / Haber Arşivi / DR.ABDURRAHMAN QASIMLO’YU ANIYOR ,ULUSAL ÖZGÜRLÜK YOLUNDAKİ MÜCADELESİ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ!

DR.ABDURRAHMAN QASIMLO’YU ANIYOR ,ULUSAL ÖZGÜRLÜK YOLUNDAKİ MÜCADELESİ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ!

Dr. Abdurrahman Qasımlo ve iki arkadaşı 27 yıl önce Viyana’da İran devleti eliyle katledildiler. 13 Temmuz 1989’da gerçekleşen bu katliam, yalnızca İ-KDP’ ye yönelik bir katliam değildi elbette. Bu katliam, dört parçadaki halkımızın özgürlük yolundaki mücadelesine yönelikti. Katliamın sorumlusu İran rejimini lanetliyoruz!

Dr. Qasımlo, İran Kürdistan Demokrat Partisinin Genel Sekreteriydi ve kendisini halkının ulusal özgürlük yoluna adamış bir siyaset adamıydı. O aynı zamanda Kürdistan’da sosyalizm savunusunun da önemli temsilcilerindendi. Yaşamı boyunca edindiği tüm tecrübeleri, bilgi birikimini, uluslararası ilişkilerdeki yetkinliğini halkımızın özgürlük mücadelesine bahşetmişti.

Dr. Qasımlo; Kürdistan sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülebilmesi için İran devletiyle görüşmeler yapılmasından yanaydı. Bunun için de İran devletiyle diyalog içerisindeydi. İşte Viyana’daki son görüşme de bu diyalog sürecinin bir parçasıydı. Onlar, Doğu Kürdistan’daki halkımız için otonom istiyorlardı. Dr. Abdurrahman Qasımlo; arkadaşları PDKİ Yurtdışı temsilcisi Ebdulla Qadirizade ve Güney Kürdistanlı Dr. Fazıl Resul’la birlikte İran İslam Cumhuriyeti’nin temsilcileriyle görüşme halindeyken İran devletinin istihbarat örgütü ajanlarınca hunharca katledildiler.

İran Devleti bugün de halkımızın ulusal mücadelesine karşı saldırı ve katliamlara devam etmektedir. Yaşadığımız süreçte de Kürt siyasetçilerimize suikastler düzenleyen,  her gün onlarca gencimizi idam eden İran rejimi, halkımızın onurunu ayaklar altına alan girişimlerden de vazgeçmemektedir. Daha geçen yı lMahabad’taFerinaz Xosrawani örneğinde gördüğümüz gibi…

Ancak halkımızın tarihi, sürekli bir şekilde tekrarlanan ihanet, katliam ve soykırımların Kürdistan davasını durduramadığının sayısız örnekleriyle doludur. Bu gerçekliği Kürt halkına düşman herkes görmelidir ve bunun böyle süreceği bilinmelidir.

Dr. Qasımlo ve tüm Kürdistan ulusal özgürlük yolundaki şehitlerimize sesleniyoruz. Sizlerin onurlu mücadelesi boşa gitmedi ve gitmeyecek. Sizin yiğitçe taşıdığınız bayrak ve bıraktığınız miras, bugün bağımsızlık arayışındaki Güneyin Kürdistan’da,  federasyona doğru giden Batı Kürdistan’da, Doğu ve Kuzey Kürdistan’daki özgürlük mücadelesinin üstünde dalgalanmaktadır.

Dr.Qasımlo ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyor, mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir