Anasayfa / Haber Arşivi / DOĞU KÜRDİSTAN SERDEŞT KATLİAMINI UNUTMADIK!

DOĞU KÜRDİSTAN SERDEŞT KATLİAMINI UNUTMADIK!

33 yıl önce, Doğu Kürdistan’ın Serdeşt kentinin Irak Baas rejimi tarafından kimyasal bombardımanı sonucu halkımızdan 110 kişi yaşamını yitirmiş, 800’den fazla kişi de yaralanmıştı. Halkımıza dönük bu katliamı gerçekleştiren sömürgeci rejimi ve zihniyetini bir kez daha lanetliyoruz.

28 Haziran 1987’de Kürtlerin ilk defa kimyasal silahla toplu kıyımı sonucu Doğu Kürdistan’ın Serdeşt şehrinde yitirdiğimiz canlarımızın manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. 

Kürtlerin katliamlarla dolu tarihine bir tane daha eklenecekti ama bu sefer ki biraz farklıydı. Halepçe’nin de ön habercisi olan bu saldırıyla halkımıza ilk defa kimyasal silahla toplu kıyım yapılıyordu. Üstelik başka bir sömürgeci gücün egemenliğinde olup savaşın tarafı olmayan halkımız başka bir sömürgeci güç tarafından imha edilmekteydi!

Kürtlerin yakın zamandaki kazanımları karşısında imhalara dönük saldırılar bugün de artarak devam etmektedir. Sömürgeci güçler açısından sadece kendi ‘egemenliği’ alanı dışındaki gelişmelerin onları artık ilgilendirmediği açıktır. Sömürgeci bölge devletlerin bir bütün olarak, kendi ‘egemenliği’ alanı dışındaki Kürtlerin kazanımlarına düşmanca saldırısının esas nedeni “Kürtler Anasını Görmesin”dir.

Zaman; sömürgecilerin Kürt/Kürdistani olana karşı stratejik ve planlı saldırılarına karşı stratejik davranma günüdür!

Zaman; parti ve parçalar üstüyle yaklaşarak, birliği esas alarak “Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” gerçekliği ile davranma günüdür!

Tarihsel sorumluluğun bugün bunu gerektirdiği hatırlatmasıyla siyasal güçlerimizi sorumlu davranmaya çağırıyoruz!

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu habere de bakabilirsiniz.

PYNK İLE ENKS’NİN BİRLİK UZLAŞISINI KUTLUYORUZ!

Rojava Kürdistanında, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) arasında süren ulusal birlik görüşmelerinde, taraflar 16 Haziran 2020 günkü toplantıda önemli bir karara ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir