Anasayfa / Haber Arşivi / CİZRE’DE ÇOCUKLARIMIZ ÖLDÜRÜLÜYOR!

CİZRE’DE ÇOCUKLARIMIZ ÖLDÜRÜLÜYOR!

Çocukları ve sivilleri katleden zihniyeti lanetliyoruz!

Son bir aydan beri kentlerde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda çocuk ve sivillerin yaşamını yitirmesi günlük olaylar haline getirildi.

Cizre’de, ikisi 7 ve 10 yaşlarında çocuk olmak üzere dört sivil insanımız katledildi. 10’na yakın da yaralı bulunuyor. Aynı saatlerde Yüksekova’da da ölü ve yaralı haberleri geliyordu. Bu açıklamayı yaptığımız sırada Cizre ve Yüksekova’da operasyon ve çatışmalar sürüyordu. Halkın sokağa çıkma yasağına uymayarak günlük yaşamını sürdürme isteği nedeniyle ölü ile yaralıların artma tehlikesi devam ediyor.

İlginç gelişme; tıpkı 90’lı yıllarda yaşandığı gibi, saldırıların yoğunlaştığı il ve ilçelerde Vali, Kaymakam, emniyet müdürü gibi yetkililer “mesele bizi ve yetkilerimizi aşıyor” diyerek operasyonların karar merciinin kendileri değil merkezi işaret ederken, merkezin de çoğu kez  “sorumlu” diye yerel yetkilileri işaret ettiği “sorumsuz, sahipsiz saldırılar” gibi bir durumu kentlerde yaşamak tehlikelidir. Yerel yetkililerin merkezi, tersinden merkezi yetkililerin de yereli sorumlu gösterdiği ama sorumluların bir türlü bulunamadığı geçmiş yıllar benzeri olaylar yeniden sahne aldı!

Öncelikle hükümeti; Cizre, Varto, Silvan, Yüksekova başta olmak üzere son bir ayda yaşanan olayların merkezi ve yerel düzeydeki sorumlularını açığa çıkartmaya ve “Sorumsuz olaylar, katliamlar” gibi garip bir duruma derhal son vermeye çağırıyoruz.

Bu koşullarda HDP’yi de AKP ile seçim hükümeti ile sınırlı da olsa ortak hükümet kurmaktan geri durmaya çağırıyoruz!

27-08-2015

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir