Anasayfa / Haber Arşivi / Cejna Zimanê Kurdî Pîroz Be! / Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!

Cejna Zimanê Kurdî Pîroz Be! / Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!

Bugün 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı.

1932’de Celadet Ali Bedirxan tarafından Latin harfleriyle yayınlanan Hawar dergisinin çıkış tarihi. 15 Mayıs 2006’dan bu güne “Kürt Dil Bayramı” olarak kutlanıyor.

Kürtler -özellikle de Kuzey Kürdistanlı Kürtler- yıllarca Kürt diye bir halkın olduğunu dillerini de Kürtçe olduğunu anlatmaya çalıştılar. Çok değil on beş yirmi yıl önceye kadar bu tartışma ve kabul ettirme çabası devam ediyordu.  Öyle ki hemen her Kürt bireyinin şöyle ya da böyle dil üzerinden bir fişlenmesi olmuştur.  Hemen her Kürdün, Kürtçe konuşma üzerinden yaşadığı bir anısı vardır. Hapishaneye düşmüş her Kürt, annesi ile görüşme yaparken bir ana dil sorunu yaşamıştır… çoğaltacağımız onlarca yüzlerce yaşanmış olay mevcuttur. Tabi en ilginç olanı “Kürtçe ıslık hikâyesidir.”

Ünlü W, X, Q harfleriyle ilgili yaşananlar karşısında insan asimilasyoncu ırkçı faşist zihniyeti anlamakta zorlanıyor. Ama dilimiz o kadar zengin ki harflerimizin bile onlarca yaşanmış olayı var. Dil dediğin de böyle olur!

Bu gün hala -eskisi kadar olmasa da- dil yaramız kanamaya devam etmektedir.

Bu gün hâlâ biz Kürtler anadilleriyle eğitim göremiyoruz. Dilimiz, kültür ve kimliğimiz prangalardan kurtulabilmiş değil.

Bu gün hala, bayram havasında kutlanması gereken “bu gün” “mücadele ruhuyla kutlanıyor”!

Anadilinde eğitim sorunu tam olarak çözümlenene kadar da böyle olacak gibi…

Bugün 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı.

Yine bu gün, çoğumuz kendi dilimiz de yazamamanın sancısıyla yaşama büyük bir eksiklikle devam ediyoruz… Ana sütü kadar hak ve ak olan “anadilinde eğitim hakkı” için çaba gösteren, mücadele eden herkesin dil bayramı kutlu olsun. Bu bayram vesilesiyle;

Kürt dilini konuşalım, öğrenelim!

Kürt dili ile okuyalım, yazalım!

Cejna Zimanê Kurdî Pîroz Be!

15-05-2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir