Anasayfa / Haber Arşivi / CEJNA ZİMANÊ KURDÎ PÎROZ BE!

CEJNA ZİMANÊ KURDÎ PÎROZ BE!

15 Gulane Cejna Zimanê Kurdî ye. Di sala 1932 an roja 15’yî Gulane di aliye Celadet Elî Bedîrxan û hevalên wî ve Kovara Kurdî Hûner, wêje û felsefe Hawar li Şame hat weşandin. Hawar heya sala 1943 an li ser pêya ma û 57 hejmar der anîn. Ev dîrok wek cejna zimanê Kurdî tê pîroz kirin. Cejna zimanê gelê me ku ziman û çanda xwe têkoşîna xwe diparêze û didomîne bila pîroz be!

15 Gulana 1932 yande derketina kovara haware rê bisalan şûnde ji bo pêvajoya pîroz kirina cejna zimanê kurdî gavekî ewile. Di dîroka Kurdî da wekî nûjen bi karanîna tîpen Latînî de jî gavek ewile. Kovara haware ku jend zaravayên Kurdî zimanên din jî somandî; rewşenbîr û nivîskarên mîna Celadet bedîrxan, Rewşan Bedîrxan, Dr. Kamuran Elî Bedîrxan, Osman Sebrî, Kadrîcan, Cegerxwîn, Mustafa E. Botî, Kadrî Cemal Paşa, Dr. Nûretîn Zaza(Yusuf), Lawê Fendî, Ehmet Namî, Hesen Hişyar, Bişarê Segman, Nêravan, Reşît Kurd, Goran, Tevfîk Vehbî, Abdullah Esîrî, Şakir Fettah, Hevindê Sorî, Lawekî Kurd di binyata xwe de berhevkiriye.

Di salên Komara Tirkiye ewil de bi hezaran gelê me ji bo ku Kurd bûn hatin qatil kirin. Bi hezaran malbat neçar man berê xwe bidin bajarên Tirkiye. Karanîna  zimanê Kurdî(axaftin, xwendin, nivîsandin û dan hîn kirin) hat qedexe kirin. Bisalan rewşênbîrên gelê me ên hebûn, çand û zimanê xwe xwedî derketinî wek cezayên sûrgun kirin, kêm xistin, pere rê rûbi rû man. Ev rewşenbîrnan Klasîkên Kurdî heya klasîkên Rojava, çand hûner wek klasîkên Marksîst gelek berhem wergirtine Kurdîye û zimanê kurdî pêş xistinê. Sedem ev e ku li hemberî polîtîkayên dagirker ên înkar, pişaftin û îmha kirinê ruhe ku Kovara Hawarê weşandî be hîs kirin, li hemberî tehde û qedexe ev ruh be jiyandın.

Bila naye bîrkirin, rêbaza parastin û pêşva birina ziman ya herî girîng ew e ku têkiliyên ziman û jiyanê qut nebe. Hewl be dayîn di aliyên nivşen nû ve be axiftin, xwendin û nivisandin. Zimanê kî têkiliyen xwe û jiyane hatî qut kirin neçare  tê biçe. Sedem ev e em hewl bidin têkiliya zimane Kurdî zarok û xortan rê xurt bibe. Di hemû qadên jiyane da zimanê kurdî be axiftin, xwendin û nivîsandin.

Cejna Zimanê Kurdî Pıroz be!

Partiya Azadî û Sosyalîzmê

KÜRT DİL BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı. 1932 yılının 15 Mayıs günü Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşlarının çıkardığı Kürtçe sanat, edebiyat ve felsefe dergisi Hawar, Şam’da yayımlanmaya başladı. Hawar, toplamda 57 sayı ile 1943 yılına kadar yayın hayatında kaldı. Bu tarih artık Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.  Dilini, kültürünü mücadelesiyle var eden ve sürdüren halkımızın dil bayramı kutlu olsun!

15 Mayıs 1932 tarihinde çıkan Hawar dergisi halkımızın yıllar sonra Kürt Dil Bayramı olarak kutlayacağı bir sürecin ilk adımı oldu. Kürt tarihinin modern anlamda Latin grafikli ilk yayınıydı. Kürtçenin farklı lehçeleri yanında başka dilleri de kapsayan Hawar dergisi; Celadet Bedirhan, Rewşan Bedirhan, Dr. Kamuran Ali Bedirhan, Osman Sabri, Kadrican, Cegerxwîn, Mustafa E. Boti, Kadri Cemal Paşa, Dr. Nurettin Zaza (Yusuf), Lawê Fendi, Ahmet Nami, Hasan Hişyar, Bişarê Segman, Nêravan, Reşit Kürt, Goran, Tevfik Vehbi, Abdullah Esiri, Şakır Fettah, Hevindê Sorî, Lawêki Kurd gibi Kürt aydınları ve yazarlarını bünyesinde toplayan bir dergiydi.

Cumhuriyetin ilk on beş yılında on binlerce insanımız sadece Kürt oldukları için katledildi, binlerce aile zorla batıya göç ettirildi. Kürtçenin kullanılması, okunması, yazılması, öğretilmesi resmen yasaklandı. Yıllarca Kürtçe konuştuğu için sürgün edilen, aşağılanan, anadilini konuştuğu için para cezası ödeyen halkımızın aydınları; varlığına, diline ve kültürüne sahip çıktılar. Kürt klasiklerinden Batı klasiklerine, kültür sanattan Marksist klasiklere kadar pek çok ürünü Kürtçeye kazandırdılar. İşte bu nedenledir ki Türk rejiminin inkar, asimilasyon ve imha politikalarına karşı Hawar dergisini yayımlayan direngen ve mücadeleci ruhu hissetmeli, tüm baskı ve yasaklara karşı bu ruhu yaşatmalıyız.

Unutulmamalıdır ki bir dili korumanın ve sürdürmenin en iyi yolu o dille hayatın bağını zayıflatmamak, yeni kuşaklar tarafından konuşulmasını, okunmasını ve yazılmasını sağlamaktır. Günlük hayatla bağı kesilen bir dil, unutulmaya mahkumdur. Tam da bu nedenle; Kürtçeyle çocuklarımızın ve gençlerimizin bağını sıkı tutmak için çaba sarf etmeli,  Kürt dilini her alanda yaygınlaştırmalıyız. Konuşmalıyız, yazmalıyız.

Kürt Dil Bayramımız Kutlu Olsun!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir