Anasayfa / Haber Arşivi / BIRÛSK (HALİL ÇINAR) YOLDAŞI KAYBETTİK

BIRÛSK (HALİL ÇINAR) YOLDAŞI KAYBETTİK

Birûsk (Halil Çınar) yoldaşı YİTİRDİK! (Ocak 1930  – 5 Haziran 2016)

Ailesinin, yoldaşlarının ve halkımızın başı sağ olsun!

Birûsk yoldaşı, mücadelesini ve emeğini unutmayacağız!

Birûsk yoldaş, Urfa Suruç’ta Avni Gökoğlu ile birlikte THKO örgütlenmesinin ilk militanları arasındaydı.  Hem yerel örgütlenmede halkla ilişkilerde hem de sınır geçişlerinde önemli bir sorumluluk üstlenmişti. Yaşamını yitirinceye kadar da ulusal özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin neferi oldu.THKO, THKO-MB, TKEP ve KKP saflarında mücadelesini sürdürdü.

Sınır faaliyeti hantallığı, lakaytsızlığı asla barındırmaz. Öyle ki en ufak bir hantallığın bedeli canla ödenirdi. Bu nedenle Halil yoldaşın örgüt adı Birûsk (yanı şimşek) idi. O gerektiğinde şimşek gibi aniden fırlardı zira bin xetın (sınırın alt tarafı) özelliği bunu gerektiriyordu.

Birûsk yoldaş çok bedel ödedi, acılar çekti ama acıların büyüğünü geçen sene küçük oğlu ve kavganın militanı Nehsan’ı elim bir trafik kazasında yitirmesi oldu. İlerleyen yaşına bu acı da eklenince daha fazla dayanamadı ve 3 Haziran 2016 günü saat 5’te aramızda ayrıldı.

Çocukları ve yoldaşlarımız Şükrü, Kadir, Osman başta olmak üzere tüm Çınar ailesinin başı sağ olsun. Hepimizin başı sağ olsun!

Güle güle Birûsk yoldaş gözün arkada kalmasın!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

4,06,2016

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir