Anasayfa / Haber Arşivi / BİRLİKTE CAMİ-CEMEVİ: KARIŞTIR-BARIŞTIR-ASİMİLE ET PROJESİDİR!
genel bakan sp

BİRLİKTE CAMİ-CEMEVİ: KARIŞTIR-BARIŞTIR-ASİMİLE ET PROJESİDİR!

Birlikte Cami-Cemevi projesi Alevi köy ve mahallerine Cami yaptırmanın bir diğer adıdır, bu karıştır-barıştır asimile et projesine HAYIR diyoruz!

BİRLİKTE CAMİ-CEMEVİ: KARIŞTIR-BARIŞTIR-ASİMİLE ET PROJESİDİR!

Mamak Tuzluçayır’da son birkaç gündür mahalle halkı Cami-Cemevi projesine karşı direniyor. Hükümetin yönlendirdiği polis her yerde estirdiği terörü orada da estirdi, mahalle halkına karşı.

Aynı yerde Cami-Cemevi projesi, Fethullah Gülen’in önerisiyle gündeme geldi. AKP hükümeti, devletin Alevisi İzzettin Doğan ve başkanı olduğu Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı ile Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı da projeye destek veriyorlar. Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olmak üzere devletli olmayan Aleviler ve kurumları ise projeye karşı çıkıyorlar.

Devletli ve cumhuriyetçi bu iki hoca efendi neden bu projeyi öneriyorlar?

Kürt/Kürdistan meselesi nedeniyle Türk devleti geriliyor giderek hareket alanı daralıyor. Ya ciddi adımlar atacak ya da bölünmeye hazır olacak! Kürt/Kürdistan meselesi giderek bu netlikte kendini dayatıyor Türk devletine.

Küresel ekonomik kriz dün Batı ülkelerinde açığa vurmuş ve dünyayı etkilemişti, günümüzde ise gelişmekte olan ülkelerde kendini adım adım hissettiriyor ki Türkiye‘de de krizin ayak sesleri kendini yavaş da olsa hissettiriyor.

Bu iki gelişme yeni Gezi direnişleriyle örtüşürse hem AKP hükümeti hem de devlet ciddi olarak sarsılabilir. Gülen-Doğan gibi Cumhuriyetçi ırkçıların derdi muhtemel yeni kalkışmalarda “devletin bunu selametle atlatmasıdır.” Birlikte Cami-Cemevi projesi Alevi halkının ısınan sokaklardan çekmenin adımlarından biridir. Süreç Alevi’siyle, Sünni’siyle halkların birlikte kalkışmalarına gebedir. İki hoca efendi bunu engellemek istiyor.

Kısacası iki devletli ve ırkçı cumhuriyetçi hocanın (Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan) anlaşıp hükümetten de destek alarak uygulamaya koydukları proje; farklı inançtan halkların yakınlaştırılması, barış ve kardeşlik içerisinde yaşamaları projesi değildir. Sünni ile Alevi’yi karıştır-barıştır ve Alevi’yi asimile et projesidir.

Farklı inançtan halkların yan yana, birlikte kardeşçe yaşamaları biz komünistlerin amaçları arasındadır. Gülen-Doğan efendilerin derdi bu değildir. Küresel ve bölgesel gelişmelerle darboğaza giren Türk devletini yeniden düzlüğe çıkarmaya hizmet edecek bir projedir.

Eğer Gülen-Doğan ve AKP hükümeti Sünni, Alevi ve gayrimüslim inançtan halkların birlikte kardeşçe yaşamasını hedefliyorsa şu taleplerin yerine getirilmesinde çaba harcasınlar:

*Öncelikle Diyanet Başkanlığı Kurumu lağvedilerek devlet farklı inançlara eşit mesafede durduğunu kanıtlamalıdır. Dolaysıyla Cami görevlilerine devlet maaş ödememelidir.

*Zorunlu din dersi dayatmasına eğitim-öğretimde son verilmelidir.

*Anayasada Alevi kimliği tanımlansın.

*Madımak Oteli müze yapılsın!

*Alevilik İslam içidir, değildir bunu devlet değil Alevi halkı özgür iradesiyle belirlesin.

 

Birlikte Cami-Cemevi projesi Alevi köy ve mahallerine Cami yaptırmanın bir diğer adıdır, bu karıştır-barıştır asimile et projesine HAYIR diyoruz! (11-09-2013)

 

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı

Bu habere de bakabilirsiniz.

12439449_1038941062840366_4773057987838945391_n-711x400

TÜRK DEVLETİNİN KÜRDİSTAN’IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANINA KARŞI DURALIM!

*Savaştan kaçan göçmen kitlenin Türkiye ve Kürdistan’da ağırlanmasına karşı değiliz! *Fakat demografik yapının değiştirilmesi amacıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir