Anasayfa / Haber Arşivi / BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

15 Kasım 2015 Pazar günü Özgürlük ve Sosyalizm Partisi II. Olağan Kongresi başarıyla sonuçlandı.

Ey Raqip ve Enternasyonal marşı ile açılan Kongre önemli karar ve yönelimler belirledi. Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu büyük ölçüde yenilenerek seçildi.

17- 18 Ekim’de Malatya’da gerçekleştirilen ÖSP I. Genel Konferans’ının aldığı karar ve yönelimleri onayladı.

Kongremize, Kürdistan’ın dört parçasından partilerimizin yanı sıra, Türkiye sosyalist hareketinden parti ve örgütler ile bağımsız şahsiyetler katılarak bizleri onurlandırdılar, güç verdiler.

ÖSP II. Genel Kongresi ayrıca şu ana siyasal ve örgütsel yönelimleri belirledi;

I – Kongremiz, Amed, Suruç, Ankara ve Paris saldırılarında yaşamını yitirenleri, sürdürülen savaşta yaşamını yitiren tüm çocuklarımızı; maden ocakları başta olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm işçileri, kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren acılı kadınları ve idamlarının yıldönümü nedeniyle Seyit Rıza ve dava arkadaşlarını saygıyla andı.

II – Kongremiz, ölü bedenleri zırhlı araçlara bağlayıp sokaklarda sürükleyen ve ölü kadın bedenini çıplak olarak meydanlara bırakarak teşhir eden zihniyeti lanetledi!

III – Kongremiz, Şengal kentimizin IŞİD terörünün işgalinden kurtarılmasının halkımız için tarihi ve stratejik önemini vurguladı, Peşmerge başta olmak üzere Şengal’in özgürleşmesinde yer alan tüm Kürdistanlı savaşçıları kutladı.

IV – Kongremiz, Suriye üzerinde derinleşen Doğu ve Batılı küresel güç merkezlerinin hesaplaşmanın tehlikeli boyutlara tırmandığı yönünde uluslararası kamuoyunu uyarır. Halkımızı, halklarımızı savaşa karşı sesini yükseltmeye çağırır

V- Kongremiz, Hükümetin Varto ile başlattığı Cizre, Nusaybin, Sur, Lice, Silvan ile sürdürdüğü kentlerimizi tankla, TOMA’larla kuşatma siyasetini kınar. Türk devletini defalarca denediği ve sonuç alamadığı terör ve şiddet yolunu bir kez daha denediğini ve fakat bunun hiçbir meseleye çözüm getirmeyeceğinin altını çizer. Bu kör şiddet politikasını sonlandırmaya, operasyonları durdurarak meseleleri barışçıl demokratik siyaset zemininde çözmeye çağırır.

VI – Kongremiz, silahlı mücadelenin Kuzey Kürdistan’da sürece ilerletici katkı yapmayacağını belirtir ve PKK’yi kalıcı ateşkes ilan etmeye çağırır.

VII – Kongremiz, Kürdistan meselesinin çözümünü eşit koşullu federasyonda görür, acil önlem olarak Türk devletini sosyal ve kültürel soykırımı durduracak ilk ve temel adım olarak anadilde eğitimi hayata geçirmeye çağırır.

VIII – Kongremiz Türk Hükümetini, Alevi toplumunun meselelerinde de izlediği oyala-ertele siyasetini sonlandırarak, Alevi kurumlarının ortaklaşan talepleri doğrultusunda adım atmaya çağırır.

IX – Kongremiz, kadına dayatılmak istenen ortaçağ karanlığı siyasetini reddeder kadınlarımızı buna karşı mücadeleye çağırır.

Kongremiz hükümeti, LGBTİ’lilerin kendi yönelimleri doğrultusunda yaşamlarının önündeki engelleri kaldırmaya çağırır, bunun için mücadele eder.

X – Kongremiz, temel yönelimlerden biri olarak ulusal ittifak için çalışmalarını sürdüreceğini; Ortadoğu’nun siyasal koşullarının sunduğu büyük fırsatları halkımızın lehine değerlendirebilmek için Ulusal Kongre’nin gerçekleştirilmesi için çaba harcayacağı, dört parçadan siyasal partilerimizi, ülke çıkarlarını partisel çıkarların önüne alarak soruna yaklaşmaya çağırır!

XI – Kongremiz, Güney Kürdistan’daki tüm siyasal partilerimizi, kendi iç sorunlarının çözümünde şiddetten uzak durmaya, devam eden başkanlık krizini, demokratik uzlaşma temelinde çözmeye çağırır.

XII – Kongremiz, Kuzey Kürdistan’da parti ve örgütlerimiz arasında ulusal demokratik iktidar amaçlı ulusal ittifakın kurulabilmesi için çaba harcayacak. Bu çerçevede Kürt meselesinin çözümü yolunda hükümetin Kürdistan ulusal demokratik güçlerinin ortak iradesini muhatap alması için mücadele edecektir.

XIII –  Kongremiz, Kuzey Kürdistan’da kapitalizmin hızlı geliştiği, sanayi, tarım ve mimari de kapitalizmin egemen olduğu işçilerin en temel ekonomik sosyal haklarından yoksun olarak çalışmaya zorlandığı koşullarda, işçi emekçilerin yaşamsal ekonomik sosyal talepleri uğruna mücadelelerini destekler, geliştirir.

XIV – Yaşanan göçmen faciasının bir insanlık dramı olduğunun, bunun temelinde Batı emperyalizminin 300 yıllık sömürgecilik uygulamasının bulunduğunun altını çizer, insanlığı Alan Kurdi şahsında açığa vuran dramı bir parça olsun hafifletmek için göçmen kitlesine kapılarını açmaya çağırır.

XV – ÖSP II. Genel Kongresi, dışımızdaki komünist kadro ve gruplara tek partide birlik çağrısını yeniledi. Tüm Kürdistanlı sosyalist damarı; Avni Gökoğlu, Dr. Şivan, Urfan Alpaslan, Mazlum Doğan’ın ulusal özgürlük ve sosyalizm dava ve değerlerinin sentezini hedefleyen ÖSP’de birleşmeye çağırdı. Kongre sonrası bu yöndeki çabaları pratik ve politik olarak sürdürecektir. 16 – 11- 2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın.

kongre 139 kongre 136 kongre 131kongre 124kongre 121

kongre 120 kongre 105 kongre 108 kongre 109 kongre 113 kongre 114 kongre 116 kongre 099 kongre 075 kongre 072 kongre 068 kongre 058 kongre 051 kongre 047 kongre 042 kongre 039 kongre 037 kongre 032 kongre 028 kongre 018 kongre 020kongre 022
kongre 026
kongre 027 kongre 141 kongre 007 kongre 010

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir