Anasayfa / Haber Arşivi / Basına ve Kamuoyuna
AGRI'NIN DIYADIN LCESINE BAGLI BOYALAN KOYUNDE BARIKAT KURAN JANDARMA SIVILLERIN GECISINI ENGELLEDI. (FOTO: TURGAY IPEK / AGRI (DHA)

Basına ve Kamuoyuna

Son bir aydan beri siyasi ortamı geren haber ve açıklamalar birbirini izledi ve derken siyasi ortam birden gerilmeye başladı.

Hükümet yanlısı basın ve haber kaynaklarının son aylarda “ortam provokasyon kokuyor” türünden açıklamalarını sıkça duyduk. “Seçimlerde provokasyon olabilir” haberleri bilinmeyen odaklarca basında sıkça servis edildi.

Bir gün, “Asker Mardin kırsalında operasyon yapıyor”, bir başka gün “asker Siirt’e, Hakkari’de operasyona başladı” ya da “PKK’liler askere uzun namlulu silahlarla taciz ateşinde bulundular” haberleri sıkça çıkmaya başladı.

Derken, Çağlayan adliyesi eylemi geldi ve sorumlu aydınlar, olayı “hava kurşun gibi ağır” olarak tarif ettiler!

Derken, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, “Şam yönetiminin seçimler öncesi Türkiye hakkında yeni eylem planını içeren bir yazıyı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi” haberini okuduk. Haberde İstanbul, Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve İskenderun dahil 12 ilde eylemlerin planlandığı basına yansıtıldı.

Ve derken dün yeniden kan döküldü, ölüm haberleri yeniden geldi Ağrı Diyadin ilçesinden. Tam da “süreç barışçıl ilerliyor, 10 maddelik paket etrafında yakında müzakereler başladı başlayacak” beklentisinin yaratıldığı ve tam da KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın, “Artık Türkiye’ye karşı savaşmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz. Savaşarak ne biz amaçlarımıza ulaşabildik ne de Türk devleti” dediği günün sonrasında silahlar yeniden konuştu!

Bazı odaklar, seçim sürecinde siyasal ortamı geren provokasyonlar üzerinden HDP’nin İstanbul, İzmir gibi Batı metropollerindeki oy oranını, “bakın görüyorsunuz bunlar yeniden silah kullanıyor, askerlerimize saldırıyorlar” propagandası eşliğinde düşürmek istiyor olabilir.

Ağrı olayının hemen ardında gerek cumhurbaşkanının, gerekse başbakan ve hükümet yetkililerinin benzer açıklamalar yapıp “provokasyon” tellallığını yapmaları da tesadüf değil! Provokasyon mu diyorsunuz?

Asker ile ilgili son bir aylık operasyon haberlerine bakın!

Basının ve hükümet yetkililerinin kışkırtıcı diline bakın!

Yüksekova ilçesinde “kaçakçılık olaylarına karıştıkları” iddiasıyla yakalanıp yargılanan 97 katır ve atın itlaf edilmesi kararına ve dağlarda karın üzerinde itlaf edilen cesetlerin teşhir edilmesine bakın!

Defalarca dile getirildi ki, tekrardan kanın dökülmesi sürecin çözümüne, Kürt, Kürdistan meselesinin çözümüne katkı koymayacak. Hükümet yetkililerine çağrımız; “provokasyon, provokasyon” diye bağıracaklarına kendileri iktidardırlar her türlü bilgi ve istihbarat ellerinde açığa çıkartsınlar şu provokatörleri! 12-04-2015

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

BEKTAŞ KESKİN (PİROĞLU) DEDE SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR!

Siyasi mücadelesinde THKO ile başlayan Piroğlu, THKO’nun ayrışması sürecinde THKO – MB saflarında yer alarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir