Anasayfa / Haber Arşivi / BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Hrant’ı ve mücadelesini sahipleniyoruz!

Hrant Anadolu ve Kürdistan’da halkların, inançların eşitliği ve kardeşliğini savunduğu için 6 yıl önce katledildi. Hrant’ı ve mücadelesini sevgiyle anıyor, sahip çıkıyor, sahiplenmeye çağırıyoruz.

Anadolu ve Kürdistan tarihte uygarlığın beşiği olduğu kadar kavimlerin, inançların da kapısı dahası bahçesiydi. Anadolu ve Kürdistan onlarca farklı grup, kabile, halk ve inancı doğuran toprak ananın kendisidir. Bu topraklar yüzyıllarca bu özelliğini korudu.

Ne zaman ki Türk ırkçılığı Anadolu ve Kürdistan’da uluslaşma – merkezileştirme – tek tipleştirmeyi geliştirdi, zorla dayattı o zaman halklar ve inançlar bahçesi solmaya, çoraklaşmaya başladı.

Ne zaman ki; halklara, inançlara Türkleştirme, Müslümanlaştırma dayatıldı o zaman buna direnen “hayır” diyenler katledildi. Yetmedi etnik temizlik olarak soykırımdan geçirildi.

Katliam ve soykırımın asıl hedefi Ermeni halkı oldu. Ermeniler, Gayrimüslimler bu topraklardan temizlendikten sonra, Türkleştirmeye, Sünnileştirmeye direnen Kürtler; özelde Dersimli Kürt Kızılbaşlar katliam ve soykırım politikasının hedefi oldu.

Katliamlar, soykırımlar biçim değiştirerek devam ediyor. Sonra Türk rejiminin yetkilileri, ”elhamdülillah %99 Müslümanız” diyerek övünür noktaya getirildi. Ağlayıp özür dileyeceklerine övünüyorlar yaptıklarıyla!

Türk devlet ve hükümet yetkilileri, “tek dil, tek millet, tek bayrak, tek din” şiarlarıyla tek tipleştirme, asimilasyon ve entegrasyonu sürdürüyor. Hedef bu kez “ elhamdülillah %99 Türk’üz” diyebilmektir. Hedefte bu kez Kürtler ve diğer Müslüman azınlık halklar bulunuyor!

Hrant, Anadolu ve Kürdistan’da tek tipleştirmeye “hayır” dediği için halkların ve inançların kardeşliğini savunduğu için ırkçı zihniyet odaklarınca katledildi.

Hrant’ın aramızdan ayrılışının 6. yıl dönümünde onu katledenleri nefretle kınıyoruz.Anısı mücadelemizde yaşayacaktır…19/01/2013

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir