Anasayfa / Haber Arşivi / BAĞDAT’TA IŞİD KATLİAMI: 250 ÖLÜ, 200’DEN FAZLA YARALI!
ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek

BAĞDAT’TA IŞİD KATLİAMI: 250 ÖLÜ, 200’DEN FAZLA YARALI!

Komşu halkların acısı acımızdır!

LANETLİYORUZ!

Irak halklarının ve yakınlarının başı sağ olsun!

Irak halklarının özelde de Şiisiyle Sünnisiyle Arap halkının acısı acımızdır, acılarını paylaşıyoruz! Bu katliamdan bir gün sonra Rojava Kürdistan’ı kenti Haseke’de, yine IŞİD yine intihar saldırısı, 25 ölü, 50’den fazla yaralı. Halkımızın acısının da Arap halkınca paylaşılması dileğiyle!

 

Burada Kürdistan komünistleri olarak parmak basmak istediğimiz nokta; herkes sadece kendi ölüsüne ağlamamalı! Kendi ölümüz kadar olmasa da başkasının hele hele komşumuzun, komşu halklarımızın ölüsünün de acısını yüreğimizde hissedelim diye çağrıda bulunuyoruz.

 

Ramazan Bayramı’nda yani İslam dinin en önemli günlerinden biri olan bu günde “Irak ve Şam İslam Devleti” adını taşıyan örgüt aynı İslam dininden ve aynı Arap ulusundan ama sırf Şii yani mezhebi farklıdır diye savunmasız sivil insanlara saldırıyor. Şiilerin yoğun olduğu mahalle, pazaryeri ve hatta Şiilerin Camisine canlı veya araçlı bombalarla saldırıyor.

IŞİD’in Irak’ta ve Güney Kürdistan Bölgesi’nde benzer büyük katliamları daha önce de olmuştu. Aynı IŞİD ya da geldiği kök örgütü El Kaide; 14 Ağustos 2007’de Güney Kürdistan’da Êzidileri hedef alan bir dizi bombalı saldırı düzenlemiş 500’den fazla kişi ölmüştü. 23 Kasım 2006, Bağdat’ın Sadr kentinde altı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 200’den fazla kişi ölmüştü.

Sonuncusu dün gece Bağdat’ın alışveriş merkezlerinin ve restoranların bulunduğu Karrada Mahallesinde yine bomba yüklü kamyonla gerçekleştirildi. İçlerinde çocuk ve kadınlar olmak üzere 250 sivil, savunmasız insan yaşamını yitirdi 200’den fazlası yaralandı. Neden? “Suçları” sadece mezheplerinin farklı olması! Lanet olsun!

Halkları, inanç farklılığı gözetmeden bu terör örgütü karşısında daha fazla dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz!

06.07.2016

 

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir