Anasayfa / Haber Arşivi / AVNİ DOĞAN GÖKOĞLU YOLDAŞI SEVGİYLE ANIYORUZ

AVNİ DOĞAN GÖKOĞLU YOLDAŞI SEVGİYLE ANIYORUZ

Urfa’nın Suruç ilçesinin sınıra yakın Êlsiz köyünde dünyaya gelen Avni Gökoğlu Şedadî aşiretinin ileri gelenlerinden biridir.

Yüksek Eczacılık Fakültesi’ni kazanarak 1970’te İstanbul’da yükseköğrenime başladığı yıllar, aynı zamanda ulusal kurtuluş ve sınıf mücadelesinin tüm dünyada hız kazandığı ve Türkiye’yi de etkisine aldığı yıllardı. Bu etkileşim içinde devrimci örgüt ve partilerin yaygın örgütlenme şeklinde ortaya çıktığı bu dönemde Avni Gökoğlu (Reş) yoldaşta gecikmeden bu saflarda yerini alır.

Sosyalist kimliği ile öne çıkan Reş yoldaşın ilk olarak DDKO saflarında başlayan mücadele süreci THKO ile devam eder. Gerek hareket içerisindeki aktivitesiyle gerekse de 1971 darbesi sonrasında THKO’luların ülke dışına çıkmasında, sınırda inanılmaz görevler üstlenmesi sonucu yoldaşları ve halk üzerinde çok önemli izler bırakmıştır. 2 Mayıs 1973 yılında jandarma ile girdiği çatışma da hayatını kaybeder. Reş yoldaş, adına ağıtlar düzenlenmiş ender devrimcilerdendir.

Anısı önünde saygıyla eğildiğimiz Avni Gökoğlu, yaygın adıyla Reş yoldaş önümüze koyduğumuz Kürdistan Komünist Hareketini yaratma yolundan bağımsız Kürdistan’a varma hedefi mücadelesinde sonsuzluğa uğurlanışının 46. yılında hala bizlere ışık tutmaya devam ediyor.

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu habere de bakabilirsiniz.

KÜRT GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Kürdistan Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasının 121. yılında Kürt Gazeteciler Günü kutlu olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir