Anasayfa / Haber Arşivi / ANTEP’TE BİR İŞ KATLİAMI DAHA! LANETLİYORUZ!

ANTEP’TE BİR İŞ KATLİAMI DAHA! LANETLİYORUZ!

Katliamın asıl nedeni, aç gözlü işverenlerin saldırıları karşısında, işçi sınıfının sendikasız ve örgütsüz yapıda her türlü saldırı karşısında savunmasız konumudur.

Antep’te Merkez Şehitkâmil ilçesi 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde bugün saat 11.00 civarında Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nda gerçekleşen patlamada, 8 işçi yaşamını yitirdi, 20’ye yakın yaralı ve 1 işçi ise halen kayıp! Ölü sayısının artabileceği söyleniyor. Ölenler arasında fabrikada kaçak ve ucuz emekle çalıştırılan Suriyeliler de var!

Öncelikle ölen işçilerin ailelerine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Patlama neden gerçekleşti? Bu konuda basına farklı iddialar yansıdı.

Kimisi “su deposu yapımı sırasında yaşanan patlamadan” dedi. Kimisi, “buhar kazanında patlama meydana gelmiş, galvanizleri taşıyan vinçler de patlamanın etkisiyle devrilmiş” dedi. Kimisi, “su deposu yapımı sırasında patlamanın meydana geldiğini” söylerken, kimisi, “henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi” diyor! Kimisi de “galvaniz ürünlerinin imal edildiği yüksek sıcaklıktaki kazanlarda meydana gelen patlama”dan söz etti. Yetmedi kimisi “kesin olmamakla beraber gaz kaçağı” dedi. Kimisi “patlama ısıtma sisteminde oldu, yani doğalgaz diye tahmin ediliyor” dedi. Nihayet kimisi de “asıl patlama da bu yeni buhar makinesinden kaynaklı yaşandı. Buhar makinesi patlayınca hemen yanında olan 400 derece ısıya sahip galvaniz kazanını patlatmış” deyiverdi ama kimisi de “buhar kazanı patlaması deniyor. Buhar kazanı yok orada” diyor!

Kısacası herkes işçi kıyımına neden olan patlama hakkında bir neden ileri sürüyor asıl neden bilinmiyor belki de hiç bilinmeyecek(!) Yukarıdakilerden birisi patlamanın nedeni olabilir ama asıl nedeni başka yerde aramak gerek!

Asıl neden, kapitalizmin güvencesiz çalışma koşullarıdır!

Asıl neden, kapitalizmde bir işçinin hayatının makineden daha değersiz görülüp öyle muamele yapılmasıdır!

Asıl neden, patronların aşırı kâr hırsıyla güvenlikten, sosyal haklardan yoksun kayıt dışı çalıştırdığı işçilerin, iş kazaları adı altında her gün yeni bir iş cinayetine kurban gitmeleridir!

Asıl neden, “Doğu ve Güneydoğu’yu Türkiye’nin Çin’i yapacağız” diyen bakan Zafer Çağlayan’ın hedeflediğinin bölgede hızla gerçekleşiyor olmasındandır. Kürdistan’ın, ucuz ve sosyal haklardan arındırılmış emekle ve teşvik primleriyle Türkiye, bölge ve hatta küresel sermaye için cazip yatırım alanı haline getirilme politikasıdır!

Asıl neden, aç gözlü işverenlerin saldırıları karşısında, işçi sınıfının sendikasız ve örgütsüz yapıda her türlü saldırı karşısında savunmasız konumudur.

İşçinin, sağlığını ve can güvenliğini esas almayan çalışma koşullarına “hayır” diyoruz! 30-01-2013

 Sinan Çiftyürek

 Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 Genel Başkanı

 

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir