Anasayfa / Haber Arşivi / ACİL YAŞAMSAL OLAN ANADİLDE EĞİTİM ÖĞRETİMDİR!

ACİL YAŞAMSAL OLAN ANADİLDE EĞİTİM ÖĞRETİMDİR!

21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak tüm anneleri sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. Ana Dili Günü, öncelikle tüm annelere kutlu olsun!

Ana Dil Günü’nde, dünyada önemli bir nüfus halen ana dilinde konuşamamaktadır. Bunların başında da halkımız gelmektedir. Halkımız halen çoğunlukla ana dilini konuşamamakta, halen milyonlarca çocuk ve gencimiz kendi ana dilinde eğitim öğretim görememektedir.

21 Şubat Dünya Ana Dil Günü’nde kendi ana dili ile konuşamamak, anlaşamamak ve yazışamamak! Bu durum hem acı verici hem de yüz karası bir durumdur; ancak bu yüz karası durumun esas sorumlusu ırkçı şoven rejimlerdir özelde de Türk rejimidir!

Halk ve ana dili ayrılmaz ikiliyi oluşturur, birini diğerinden ayrı düşünemezsin. Ana dili olmayan bir halk bir ulus olarak düşünülemez.

Bir dilin ölümünün o halkın (ulusun) tarihten silinmesiyle özdeştir. Bunun içindir ki Konfüçyüs “Bir milleti yok etmek istiyorsanız işe dilinden başlayın” demişti. Dün de bugün de Türk rejiminin halkımıza yaptığı da tam da budur.

21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde:

*Kültürde ve dilde tek tipleştirmeye hayır diyelim!

*Ana dilimiz üzerindeki asimilasyon ve kültürel soykırıma hayır derken, kendimiz ana dilimizin lehçeleri üzerinde baskı kurmayalım!

*Kürt kültürü özelde de dili üzerindeki 150 yıllık baskı ve asimilasyonun (kültürel soykırımın) ağır sonuçlarının kaldırılması için, Kürt dili ve kültürü lehine pozitif ayırımcılığın yürürlüğe konulması uğruna mücadele edelim!

*Kuzey Kürdistan’da 20 milyon civarında bir halkı ilgilendiren Kürt dili (lehçeleri) özel kurslarla ya da üniversitelerde “Yaşayan Diller” kürsüsü türünden adımlarla çözümlenecek bir sorun değildir.

Kürt diliyle eğitim-öğretimin ilkokuldan üniversiteye kadar zaman geçirilmeden hayata geçirilmesi gerekir.

*Tartışılan yeni Anayasa yapım sürecinde; Kürtlerin, diğer halkların ve dil ile inançlarının yasal güvenceye alınması için mücadeleyi geliştirelim. 21-02-2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

***

Lezgîn di jiyanîyabuyî da

Di Makziman perwerde fêrkirinê!

21 Sibatê Cihane da roja Makzimanê Dayikê da em bi naven Partiya Azadî û Sosyalizmê hemudayikan bihezkirin û rezdarî silavdikin. Roja Makziman serida li hemu dayikan pirozbê !

Roja Makziman da, li cihanê bi piranî giringê gelhenehajî bi zimanê zikmakî peyivîn bi karnaynê.  Jiwana di serida gelemêtêyin. Gelêmênehajî bi piranî di zimanê zikmakî da na axafî, nehajî bi milyonan zarok û xortmê bi zimanê dayikê perwerde fêrkirin bi karnaynê.

21 Sibatê Cihane da roja zimane zimakîyê, wirojê da biziman êxwe na axafî, hevdû jî famnekî û nenîvîsî! Ew rewşa hanêhimjanê di dê meriyahimjî rewşakî rûreşîyê; lêbelê ewrûreşî bi bingehî berpirserîya wiya nijad parêzîya rejimen da yê bi teybatî rejimaTirkdayê!

Gel û zimanê zimakî ji hevdû nayê veqetandin dubendîyêkî bi hevra pêkanînê, yekîjî jiyêdinê bi cûda tînikarî bi fikirî. Makzimanê gel tinebê ew gel wek netewê nayê dîtîn.

Mirina makzimanji bo gel (netew ) wekhev jidirokê werê paqijkirinê. Ji bo wiya Konfücyüs gotîyê „Hun bixwazin miletêkî ji holê rabikin li zimanda dest pekbînîn“. Doh ji iro ji rejima Tirk wiya tû nîhanîye serê gelê mê.

21  Sibatê Cihane da Roja Makziman da:

*Çande û Makziman da şimşatîyaferra em bêjin na !

*Asimilasyona li sermak zimanê mê û nijad kujîya çande ra na bêjin, em bi xweji li serlehîyên xwe zordestî bi kar nêynîn!

*Li ser Makzimanê kurdî û çandewiya 150 sale zordestî û asimilasyon (nijad kujîya çande) encamên giran ji bo wiya ji hole rakin, ji bo zimanê kurdî û çanda wiya hev cudatî ya pozitif bînin cîh, ji bo wiya tekoşînê bilind bıkın!

* Li Bakurê Kurdistanê 20 milyon gel alekadere zimanê kurdî yê (lehî ) bi kursen teybet ya ji „Zimanê Zindî “ kursîyê li Üniversite hêy bi wan gavan pirsgirek nayê çareserkirin.

*Bi zimanê Kurdi perwerde-fêrkirin ji Dibistana bingeh hêya Üniversitê dem serda derbas nebê bixin nava jîyanê…

* Gengeşî ya pêvajo ya li ser çêkirina Destura bingehîn nû; Kurd, gelê din û zimanê ligel Bawerî yên din bixin bin ewleyî zagonî, ji bo wiya tekoşinê peşta bibin. 21-02-2016

Partiya Azadî û Sosyalizmê

Bu habere de bakabilirsiniz.

HALKIMIZ, DOSTLARI VE YAKINLARI TAHİR ELÇİ’NİN MEZARI BAŞINDAYDI!

Halkımız, dostları, yakınları bugün Tahir Elçin’in mezarının başındaydılar. Elbet daha kalabalık olmalıydı ama onca baskıya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir