Anasayfa / Parti Açıklamaları / ÖSP 17-18 EKİM 2015 I. OLAĞAN GENEL KONFERANS SONUÇLARI

ÖSP 17-18 EKİM 2015 I. OLAĞAN GENEL KONFERANS SONUÇLARI

17-18 Ekim 2015 tarihinde Malatya’da toplanan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi I. Olağan Genel Konferansı, belirlenen siyasal ve örgütsel gündem üzerinden çalışmasını iki gün boyunca sürdürüp tamamladı. Kürdistan ve dünya devrim şehitleri, özel olarak da 10 Ekim Ankara Barış mitingi katliamının şehitleri için saygı duruşu ile açılan Konferansımız; Kürdistan, Türkiye ve bölgedeki siyasal gelişmelerin yanı sıra iç örgütsel sorunları da ele alıp tartıştı ve önemli sonuçlara vardı.

I – Konferansımız; Kürdistan, Türkiye ve bölgede ki siyasal gelişmelere ilişkin olarak şunları kamuoyuna duyurur:

a – “Akan kan nasıl durdurulur” arayışı ile Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla düzenlenmek istenen Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıyı lanetler, yaşamını yitiren tüm şehitleri saygıyla anar, yaralılara acil şifalar diler! Şehit düşenlerin, barış ve özgürlük ideallerinin kararlı savunucusu olacağını ilan eder!

b – Ankara katliamı, Amed ve Suruç katliamlarının devamıdır. Amed ve Suruç katliamları gibi Ankara katliamında da devlet sorumludur.

c – Konferansımız; yaşanan bunca katliam ve akan kanın üzerinde AKP’nin iktidar çoğunluğunu yakalamayacağına, yaklaşan seçimlerde birinci parti olarak çıksa bile iktidarını sürdüremeyeceğine inanır. Halkımızı, yaklaşan seçimlerde HDP’ye destek vermeye çağırır.

d – Konferansımız; Devlet ve Hükümetin; Varto ile başlayan Silvan- Cizre- Sur- Nusaybin-Lice ilçeleri ile devam eden ve halkımıza yaşamı cehenneme çevirten; “Sokağa çıkma yasakları”, “Güvenli Bölge ilanları”, çocuk ve kadınların katledilmesi ile sürdürülen operasyon adı altındaki saldırılarının,  ulusal özgürlük mücadelemizi durduramayacağının altını çizer.

Türk devlet ve hükümetini, operasyonları derhal durdurmaya ve Kürt halkının yaşamsal ulusal özgürlük taleplerini barışçıl ve demokratik zeminde çözmek amacıyla Kürdistan’ın ortak siyasal iradesiyle görüşmeye çağırır.

e- Konferansımız; Kuzey Kürdistan ulusal demokratik parti ve örgütlerini; bu zorlu koşullar altında özgürlük mücadelesini ilerletip zaferle taçlandırmanın yolunun kalıcı ulusal ittifaktan geçtiğinin altını çizer ve tüm partilerimizi sorumlulukla bu yönde adım atmaya çağırır.

f – Konferansımız; PKK’nin tek taraflı ilan ettiği ateşkes adımını sorumlu bir adım olarak görür, destekler ve bunun kalıcı barışçıl demokratik çözüme vesile olmasını diler ve bunun için çaba sarf eder. Türk devletini de derhal Kürdistan’daki operasyonları durdurmaya ve meseleleri demokratik zeminde çözmeye çağırır.

g –  Konferansımız; Kuzey Kürdistan’da ağırlaşan ekonomik kriz koşularında işçi emekçilerin yaşamsal ekonomik sosyal talepleri uğruna mücadelelerini destekler, geliştirir.

h – Konferansımız, Güney Kürdistan’daki tüm siyasal partilerimizi devam eden başkanlık krizini, demokratik uzlaşma temelinde çözmeye, krizin aşılamaması halinde çözüm için halkın iradesini yansıtacak referanduma başvurmaya çağırır.

Konferansımız; Güney Kürdistanlı işçi ve emekçilerin ekonomik kriz nedeniyle başvurdukları hükümeti uyarma eylemlerini, ekonomik, sosyal hak mücadelesinin yanı sıra iç demokrasinin önemli bir göstergesi olarak da görür ve destekler.

ı – Konferansımız, yaşanan göçmen faciasının bir insanlık dramı olduğunun, bunun temelinde Batı emperyalizminin 300 yıllık sömürgecilik uygulaması bulunduğunun altını çizer, insanlığı Alan Kurdi şahsında açığa vuran dramı bir parça olsun hafifletmek için göçmen kitlesine kapılarını açmaya çağırır.

j – Konferansımız; Suriye üzerinde derinleşen küresel hesaplaşmanın tehlikeli boyuta tırmandığı yönünde uluslararası kamuoyunu uyarır. Batı Kürdistanlı halkımızı bu zorlu süreçte iç ulusal birliğini sağlamaya çağırır.

II- 15 Kasım 2015’te Ankara’da gerçekleşecek olan ÖSP II. Olağan Genel Kongre öncesinde yapılan Konferansımız, iç örgütsel sorunlarımız üzerinde de tam bir demokratik işleyiş temelinde tartışma yürütüldü. Kongre hazırlık sürecine daha önceden imzalı olarak sunulmuş olan 150 sayfaya yakın yazılı tartışma belgelerinin ışığında ÖSP’nin iç politik ve örgütsel sorunlarının aşılması hedeflendi.

III- Konferansımız; Kürdistanlı komünist/sosyalist kadro ve dinamikleri; Cegerxwin – Yılmaz Güney – Dr. Şıvan (Sait Kırmızı Toprak) – Avni Gökoğlu – Urfan Alpaslan – Mazlum Doğan’a uzanan Kürdistan ulusal özgürlük ve sosyalizm değerlerini ülke komünist partisi hedefiyle kucaklamayı hedefleyen; sömürgeci rejime karşı ulusal özgürlük ve kapitalizme karşı sosyalizm hedefiyle davranan Kürdistan’ın tek komünist seçeneği olan ÖSP saflarında yer almaya çağırır.

IV- Konferansımız; 15 Kasım 2015 tarihinde Ankara Yeni Sahne, Kızılay Mah. Menekşe-1 Sk. No: 8/A Çankaya Ankara adresinde gerçekleşecek olan ÖSP II. Olağan Genel Kongresi’ne; halkımızı, halklarımızı, tüm yurtsever, ilerici, sosyalist yapı ve kadroları davet eder. 19-10-2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

konferans 015
konferans 012konferans 002

konferans 039konferans 007konferans 020


konferans 016

 

 

 

konferans 014

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

PARTIYA COMUNÎST A KURDISTAN Ê PIRÔZ DIKIN!

Partiya Comunîst a Kurdistan di 27 û 28ê Cotmeh 2021an de li Hewlêrê Kongreya xwe ya asayî ya heftemîn bi serfîrazî pêkanîn.

Bir Yorum

  1. Özgürlük ve sosyalist partisini selamlar yapacak olacakları bütün çalışmalarında başarılar diliyorum.Konferansınız da değindiğiniz konular gerçekten hepimizi ilgilendiren ve bu konularda sorumluluk almamız gerektiğine inanıyorum. Devlet bu katliyamlara göz göre göre göz uymuyorsa artık kendi güvenliğiniz kendimiz sağlamalıdır,haksızlığa dur deyip birbirimize daha çok kenetlenmeliyiz,başarıyı ancak bu şekilde yakalayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir