Anasayfa / Parti Açıklamaları / 20. YILDÖNÜMÜNDE SREBRENİTSA SOYKIRIMINI LANETLİYORUZ!

20. YILDÖNÜMÜNDE SREBRENİTSA SOYKIRIMINI LANETLİYORUZ!

Boşnak ve Balkan halklarının acısını paylaşıyoruz.

Hangi halka ve kim tarafından yapılırsa yapılsın soykırım, insanlık suçudur, lanetlenmeli. Bosna Hersek’te özelde de Srebrenitsa’da ki soykırımın sorumlusu Sırp ırkçılığı ve emperyalizmdir, lanetlenmelidir.

Altı sosyalist cumhuriyet ve iki özerk bölgeden oluşan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin sosyalizm altında geçen yılları, halklar ve inançlar bahçesi olarak daima anılacaktır.

Öyle ki; Ortodoks, Katolik ve İslam inancından olan Sırplar, Hırvatlar, Arnavutlar, Slovenler, Makedonlar ve Boşnakların federal devlet yapısı altında kardeşçe yaşadıkları; Sırp-Hırvatça, Slovence ve Makedoncanın resmi dil olduğu ve Macarca, Arnavutça, Slovakça, Türkçe, İtalyancanın eğitim dili olduğu Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti farklı halklar ve inançların bir arada yaşadığı her coğrafyaya daima örnek olacaktır.

Yugoslavya bu haliyle emperyalizm ve kapitalizm için bir “çıbanbaşıydı” ortadan kaldırılmalıydı. Emperyalizmin özelde de Alman emperyalizminin 2. Dünya Savaşı’nın rövanşını alma hesabının da etkisiyle Yugoslavya parçalandı! Balkanlar kan gölüne döndü ve parçalayan emperyalizm “kurtarıcı rolüyle” devreye girdi!

Yugoslavya parçalandı ve halklar birbirini boğazlamaya başladı.

11 Temmuz 1995 yılında Sırp Ordusunun, Srebrenitsa’da binlerce Bosnalı erkeği katlederek soykırım yapmada Sırp ırkçılığı kadar emperyalizmin Yugoslavya’yı parçalayan rolünün de sorumluluğu vardır. 11-07-2015

ÖSP GENEL BAŞKANI

SİNAN ÇİFTYÜREK

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

GERGERLİOĞLU HAKKINDA VERİLEN KARAR SİYASİDİR!

Yaşamını insan hakları savunuculuğuna adayan, nerede işkenceye ve insan hakları ihlaline uğrayan biri varsa, siyasi, dini inancı, etnik kökenine bakmaksızın yanında duran, mücadele eden Gergerlioğlu’nun yanındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir