Anasayfa / Parti Açıklamaları / İran rejimi olağanüstü hal ilan etmek yerine sorumluları yargılasın!

İran rejimi olağanüstü hal ilan etmek yerine sorumluları yargılasın!

Doğu Kürdistan kenti Mahabad’ta bir otelde çalışan 25 yaşındaki Farinaz Hosravani’ye 4 istihbarat görevlisinin tecavüz girişimi ve Hosravani’nin 4. kattan atlayarak ölümü seçmesi halkı sokağa döktü! Kadın örgütlerinin çağrısı üzerine Tara Hoteli önünde düzenlenen protesto eylemi kısa sürede kentin bütününe yayıldı. Kentte, birikmiş öfkeyle geliştirilen demokratik tepki İran rejiminin saldırı ve kentti kuşatmasına rağmen büyüyerek devam ediyor.

Kürt halkının kendisine dönük her saldırı veya katliamda tek silahı olarak başvurduğu her haklı tepkisine ya da kalkıştığı her demokratik isyana sömürgeci rejimlerin klasik uygulaması bilinir; sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan etmek. İran rejimi de bir kez daha aynı şeyi yaptı. Kentte olağanüstü hal durumu ilan etmekle yetinmedi Mahabad kentinin etrafını askerle kuşatma altına aldı.

ÖSP olarak yaşanan saldırıyı ve rejimin baskılarını lanetliyoruz.

İran rejimi, OHAL’e ve kent etrafındaki askeri kuşatmaya derhal son vermeli, Doğu Kürdistanlı kadın örgütleri başta olmak üzere dile getirilen talepleri karşılanmalıdır.

Başta Doğu Kürdistan halkımızı olmak üzere tüm Kürdistanlıları Mahabad halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. 08-05-2015

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

PARTIYA COMUNÎST A KURDISTAN Ê PIRÔZ DIKIN!

Partiya Comunîst a Kurdistan di 27 û 28ê Cotmeh 2021an de li Hewlêrê Kongreya xwe ya asayî ya heftemîn bi serfîrazî pêkanîn.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir