Anasayfa / Parti Açıklamaları / ÖSP Heyetinin Suruç-Kobanê Ziyareti

ÖSP Heyetinin Suruç-Kobanê Ziyareti

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi heyeti bugün çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Suruç-Kobane sınırında gözlemlerde bulundu. ÖSP heyeti yaptığı kısa bir açıklama ile “tehlike adım adım kapıya yaklaşıyor” dedi.

Aligör’den Suruç’a döndüğümüz yerden Murşitpınar sınır kapısına kadar yollar, caddeler,  Kobanê’den göç edip gelen insanımızla dolup taşıyor. Tarlalar, Kobanê’den getirilmiş hayvan sürüleri ile dolu ve al-ver yapılıyor. Besbelli ki tüccarlar devrede ve ucuz kapma peşindeler!

Murşitpınar sınır kapısı, Kobanê içindeki insan hareketlerini izleyebileceğin kadar yakın ve Kobanê içi sakin görünüyor. Ötesine yani Kobanê’ye geçmeye güvenlik izin vermeyince, Kobanê sağındaki yanı Karkamış tarafındaki Sıvêdi (Karaca) köyü tepesine doğru yola koyuldu heyetimiz. Tepeye vardığımızda maç seyreder gibi birikmiş insanların 300-400 metre aşağıda ki çatışmaları canlı izleyip tartıştıklarını gördük. Yanlarına varıp selam faslından sonra durumu hem izleyerek hem oradakilerden bilgi alarak öğrenmeye çalıştık. Aşağıda sağdaki mevziler  IŞİD’lilerin, solda yani Kobanê tarfındaki mevziler ise YPG savaşçılarına aitti. Silah sesleri telefonla konuştuklarımıza duyuracak kadar yakınımızdaydı.

Oradakilerin anlattıklarına göre “durum iyi değildi”. Anlatıyordu bir köylü; “şurası dün bizim çocukların elindeydi, bugün biraz daha Kobanê’ye doğru geri çekildikleri görülüyor ama Kobanê düşmeyecek, buna inanıyoruz” diyordu.

Bir müddet sonra ayrıldık, ayrıldığımızdan bir süre sonra o bölgenin IŞİD’çilerce tarandığı bilgisi bize aktarıldı.

IŞİD’in Kobanê kuşatması sürüyor tehlike atlatılmış değil! IŞİD’in ilerleyişinin hızı kesilmiş ama tümüyle durdurulmuş değil.

Uluslararası dayanışma daha aktif müdahale etmezse, Kobanê savaşçılarına güçlü silah desteği verilmezse tehlike adım adım kapıya yaklaşıyor. 01-10-2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Heyeti

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

PARTIYA COMUNÎST A KURDISTAN Ê PIRÔZ DIKIN!

Partiya Comunîst a Kurdistan di 27 û 28ê Cotmeh 2021an de li Hewlêrê Kongreya xwe ya asayî ya heftemîn bi serfîrazî pêkanîn.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir