Anasayfa / Parti Açıklamaları / 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ: MEDYA ÜZERİNDE İKTİDARIN ABLUKASI KALKACAK!

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ: MEDYA ÜZERİNDE İKTİDARIN ABLUKASI KALKACAK!

“Nerede kapitalist varsa orada basın özgürlüğü; gazeteleri satın alma özgürlüğü anlamına gelir.” V.I.U Lenin

Basın özgürlüğünün hiçbir şekilde olmadığını, medyanın tamamen iktidarın yayın organına dönüştüğünü, yandaş köşe yazarlarının muhalif gazetecileri hedef gösteren azmettirici hükümet memurları haline geldiğini; ülkede ve dünyada bilmeyen kalmadı. Ancak buna rağmen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili dün yaptığı açıklamada Erdoğan; basının ‘bağımsız ve özgür’ olduğunu, ayrıca basın alanında ‘reformlar, demokratik ilerlemeler’ sağlandığını iddia etti. Durum gerçekten Erdoğan’ın bahsettiği gibi mi?

  • En yüksek işsizlik medyada: %30
  • Cezaevlerinde 142 gazeteci var. 2018’de 74 gazeteciye 400 yıl hapis cezası verildi. Yüzlerce gazeteci yaptığı haberlerden dolayı yargılanıyor.
  • Yüzlerce internet sitesine erişim engeli getirildi.
  • Yüzlerce gazeteci yaptığı haberlerden dolayı yargılanıyor.
  • Tutuklu gazeteci sayısında Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. Basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 156. Sırada.
  • Bugün Çalışan Gazeteciler Günü’nde; yaptığı haberlerden dolayı Diyarbakır 5.Ağır Ceza’da yargılanan gazeteci Kibriye Evren’in tahliye talebi reddedildi.

Yukarıdaki listeye; Türkiye ve Kürdistan’da basın tarihinde yaşanan cinayetler, gazete kapatmalar, on yılları bulan yargılamalar ve daha fazlası eklenebilir. Ancak yalnızca yukarıda sayılan yakın döneme ait veriler dahi; basının özgür ve bağımsız çalışamadığını, mevcut hükümetin basın üzerinde tekelleşerek muhalif medya üzerinde baskı kurduğunu çok açık göstermektedir.

Kürdistan Komünist Partisi; gazeteciliğin onurunu ayaklar altına almayan, tek ses yandaş medyaya karşı alternatif medya yaratmaya çalışan, gerçekleri karartmak isteyenlere rağmen bedel ödemeyi göze alarak hakikati kamuoyu ile paylaşan basın emekçilerinin gazetecilik gününü kutlar!

  • Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın!
  • Muhalif, Devrimci, Yurtsever, Kürdistani Medya Kuruluşları Üzerindeki Ablukaya Son!
  • Haber Alma ve Haber Yapma Özgürlüğümüz Engellenemez!

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

10.01.2019

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

PARTIYA COMUNÎST A KURDISTAN Ê PIRÔZ DIKIN!

Partiya Comunîst a Kurdistan di 27 û 28ê Cotmeh 2021an de li Hewlêrê Kongreya xwe ya asayî ya heftemîn bi serfîrazî pêkanîn.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir