Anasayfa / Haber Arşivi / 15-16 HAZİRAN BÜYÜK İŞÇİ DİRENİŞİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ!

15-16 HAZİRAN BÜYÜK İŞÇİ DİRENİŞİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ!

Türkiye işçi sınıfı, sermaye egemenliğine son verecek devrimin önder gücünün ancak işçinin kendisinden başkasının olmadığını 15-16 Haziran 1970’te yaptığı eylemiyle kanıtladı. İki gün süren 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 50. yılını kutlarken hayatını kaybeden işçileri de saygıyla anıyoruz!

Sermaye her yerde işçileri yok denecek ücretlerle çalıştırmayı hedefler ve işçileri buna zorlar. Bunun için devlet eliyle çalışma yaşamını yeniden düzenleyerek işçi-emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmek ve temel sendikalar mevzuatını değiştirip budamaktan asla kaçınmazlar. İşte, 15-16 Haziran 1970’te İstanbul’un belli başlı merkezlerinde başlayıp doruğa erişen bu büyük işçi direnişine kaynaklık eden şey işçi sınıfının yeni bir hak gaspı ile karşılaşmasının sonucuydu.

Bugün 15-16 Haziran ayaklanmasının bir benzerinin sürpriz olmayacağı günlerin eşiğinde olduğumuz dönemi yaşamaktayız.

İşverenin Koronavirüsü bahane ederek işçileri işten atmasına ve buna AKP’nin göz yumması, kıdem tazminatlarına el koyma hazırlığı, işçilerin hakkı olan İşsizlik Fonu’nun patronlara aktarılması ve güvencesiz çalışma koşulları yeni 15-16 Haziranları yaratacaktır!

Ayrıca Kürdistan işçi sınıfının ve halkının seçtiği milletvekili ve belediye başkanlarının tutuklanarak siyasi iradesinin yok sayılması, sömürge koşullarının dayatılması gibi onursuzluğa Kürdistan işçi ve emekçilerimizin kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz!

15-16 Haziran’ın 50. yılında Kürdistan işçi-emekçilerini:

– Örgütlenmeye, örgütlü mücadeleye,

– “Hak verilmez alınır” şiarı eşliğinde ulusal ve toplumsal mücadeleyi güçlendirerek rejimi her alanda geri adım attırmaya çağırıyoruz!

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu habere de bakabilirsiniz.

JI RAYA GIŞTIYÊ RE!

Polêsê YDE’ê, li ber çavê gelê cîhanê mirovek siyahî George Floydê, bi hovane qetil kirin. Em vêya şermezar dikin. Nîjadperestiya Trumpê, polîtîkayên ku dijminatiya biyanî çê dike di vê demên Vîrûsa Koronayê de ji bo YDE’ê û ji bo tevehiya cîhanê talûkeyek dibînin. Û em banga hemû gelên cîhanê dikin, werin li hemberê polîtîkayên nîjadperestiyê em barîqata demokrasî û azadiyê ava bikin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir